Elektrický Hummer sa dočkal predstavenia. Tesla Cybertruck má „konkurenciu“

3

Žrút benzínu, Hummer, sa premenil na tichý elektromobil s ešte extrémnejšími vlastnosťami ako ponúkali „posledné“ verzie a teraz nesie meno GMC Hummer EV. Jeho výkon a špeciálne vlastnosti sú pozoruhodné.

Koncern General Motors (GM) vzkriesil celosvetovo známu značku Hummer, pričom pod taktovkou automobilky GMC bol vyvinutý extrémny čistokrvný elektromobil. Ten najskôr príde ako 5-miestny pickup, neskôr sa dočkáme aj SUV verzie.

Neprekvapí, že ide o plnohodnotný offroad s množstvom užitočných funkcií pre jazdu v teréne. V rámci balíka Extreme Off-Road budú zahrnuté 18″ disky kolies s 35″ pneumatikami, opancierovaný podvozok (robustné oceľové pláty) či kamery pre sledovanie terénu pod vozidlo a v jeho tesnej blízkosti umiestnené v rámci podvozku.

Vodiči budú môcť využiť aj vzduchový podvozok, ktorý zabezpečí zvýšenie svetlej výšky vozidla až o 149 mm. Špeciálna funkcia CrabWalk zas umožní natočenie predných a zadných kolies pod rovnakým uhlom a diagonálnu jazdu pri nízkej rýchlosti.

Extrémny výkon

Nielen v teréne bude elektromobilu GMC Hummer EV pomáhať výkonný elektrický pohon, ktorý v rámci 3-motorovej top verzie ponúkne výkon 1 000 konských síl a odhadovaný krútiaci moment (vektorovaný) takmer 15 600 Nm. Vďaka tomu a režimu Watts to Freedom by malo toto nemalé a neľahké vozidlo zrýchliť z 0 na 60 mph (97 km/h) za menej ako 3 s (odhad výrobcu).

Elektrický Hummer využíva 800V elektrickú architektúru a podporuje nabíjanie výkonom až 350 kW. Na takto výkonnej nabíjačke má získať počas 10 min nabíjania dojazd 160 km. Top verzia ponúkne podľa odhadu výrobcu dojazd cez 564 km. Kapacitu batérie však nespomína. Je pritom možné, že to bude až 200 kWh. Batériové články budú pochádzať zo spoločného závodu koncernu GM a spoločnosti LG Chem.

K dispozícii bude aj čiastočne autonómny systém riadenia Super Cruise, ktorý napríklad dokáže automaticky meniť jazdné pruhy. Poteší aj strecha Infinity Roof, ktorá pozostáva z odnímateľných panelov. Tie je pritom možné uložiť do predného kufra.

V pomerne luxusne pôsobiacom interiéri nájdeme okrem iného digitálny prístrojový panel vodiča s uhlopriečkou 12,3″ a centrálny displej infotainmentu s uhlopriečkou 13,4″.

Spoznali sme aj ceny

Elektromobil GMC Hummer EV už stihol dostať aj cenovky. Ako prvá sa dostane na trh limitovaná edícia “ Edition 1″, ktorá obsahuje všetky spomínané funkcie a ďalšiu bohatú výbavu. A to za cenu 112 595 $ (všetky uvedené ceny sú bez DPH). Neskôr (jeseň 2022) sa dočkáme „bežnej“ 3-motorovej verzie EV3X za 99 995 $ a 2-motorvých verzií EV2X (jar 2023) a EV2 (jar 2024) s cenami 89 995 $, resp. 79 995 $. Výroba elektrického Hummera vo verzii Edition 1 začne v jeseni budúceho roka, a to v Detroite.

Zdroj: GMC

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Česko-ruská spolupráca prináša „cenovo dostupný“ elektrický offroad
Šéf Tesly naznačil, že by mohli spraviť obojživelný Cybertruck
Mercedes predstavil extrémnu off-road verziu elektromobilu EQC – „4×4²“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. nie, CYBERTRUCK nema konkurenciu;-) a toto predrazene cudo ak sa teda vobec niekedy dostane do vyroby, zhrdzavie ako kazde ine auto… na rozdiel od Cybertrucku 😉

Pridajte komentár