GM chystá 30 „lacnejších“ globálnych elektromobilov s dojazdom až 725 km

6

Americký automobilový koncern General Motors (GM) ohlásil ambiciózne plány v oblasti elektromobility. Do jej rozvoja a autonómneho riadenia preinvestuje viac peňazí ako do konvenčných áut. 27 miliárd dolárov má do roku 2025 priniesť 30 globálnych elektrických modelov. Významné zníženie cien batérií má zabezpečiť cenovo dostupnejšie elektromobily, pričom top modely ponúknu dojazd až 725 km (EPA).

Koncern GM zvyšuje svoje investície do elektromobility a autonómneho riadenia z 20 na 27 miliárd $, ktoré preinvestuje do roku 2025. To znamená, že do týchto oblastí investuje dokopy viac ako do konvenčných spaľovacích automobilov.

V nasledujúcich 5 rokoch má v pláne uviesť na trhy po celom svete spolu 30 elektromobilov. Viac ako 2/3 z nich budú dostupné v Severnej Amerike, čo ale neznamená, že budú k dispozícii len v rámci tohto trhu. Vybraných modelov sa dočkáme tiež v Európe, dúfajme, že aj v SR.

Tieto vozidlá budú niesť značky Cadillac, GMC, Chevrolet a Buick, pričom preniknú do „všetkých cenových kategórií“. Pôjde o rodinné, pracovné, „dobrodružné“ aj výkonné modely.

Pokroky vo vývoji batérií

GM tiež ohlásil pokroky ohľadom svojej novej platformy pre elektromobily a batérií Ultium. Vďaka ním sa má zvýšiť maximálny možný dojazd vozidiel postavených na tejto platforme s batériami Ultium z predtým odhadovaných 644 na 725 km (pravdepodobne podľa cyklu EPA).

Náklady na batérie Ultium prvej generácie sú podľa GM o 40 % nižšie ako v prípade batérií, ktoré nájdeme v ich najpredávanejšom elektromobile Chevrolet Bolt. Americký koncern predpokladá, že druhá generácia týchto batérií, ktorú už testuje, prinesie 2-násobnú energetickú hustotu a o viac ako polovicu nižšie náklady v porovnaní so súčasnou technológiou.

Nová generácia batérií Ultium má byť k dispozícii okolo roku 2025. Očakáva sa pritom, že technológia Ultium povedie k priblíženiu cien elektrických a spaľovacích automobilov.

Urýchlenie vývoja elektrických modelov

GM hlási aj zrýchlenie súčasných 12 programov elektrických modelov, ktoré vyrastú na novej platforme a ktoré budú využívať nové batérie. Americký koncern pracuje na už predstavených modeloch Cadillac Lyriq a GMC Hummer EV, ako aj na 3 „ďalších Ultium variantoch“, 4 modeloch Chevrolet (vrátane kompaktného crossoveru a pickupu) a ďalších 3 modeloch Cadillac. A pripravuje spustenie programov pre 2 elektromobily značky Buick.

Cadillac Lyriq sa pritom bude dovážať aj do Európy. Elektrický Hummer vo verzií pickup, ktorý príde na trh budúci rok, sa na starý kontinent zrejme nedostane, v hre je však jeho SUV verzia. O dostupnosti ďalších elektromobilov od GM v rámci Európy zatiaľ nevieme nič.

Zdroj: GM

SÚVISIACE ČLÁNKY:
GM sa blíži k batériám so životnosťou 1,6 mil. km a „dojazdom“ 1 000 km
Elektrický Cadillac Lyriq so zaujímavou cenovkou má byť dostupný aj v EÚ
Tento super-lacný elektromobil je čínsky predajný trhák. Predbehol aj Teslu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

    • To je hlupost. lepsie neskoro ako nikdy. Elektrovlak sa este len rozbieha. Jednoducho tradicne automobilky si pockali kym prisla doba na elektrifikaciu a masivnymi investiciami a nasadenim naskocia na masovy vlak, ktory tu bude o par rokov. Oni vyrabaju auta pre ludi, nie pre bohacov a fajnsmekrov a doba elektromobilov pre lud este len prichadza.

  1. Keď už je reč o tých cenách a cifrach investícií v dolároch, netreba zabúdať, že v nasledujúcich 2-3 bude taká silná inflácia, že z dnešných 5000 dolárov bude vlastne 2000..takže čakať auto za 2000 je už trošku prehnané. Navyše ja nechcem, aby mal každý auto. Vyššia cena aspoň filtruje skutočné potreby. Navyše tesla (Elon) prichádza naozaj s novým pohľadom na cestovanie. A tak sa vlastníctvo auta stane iba prezitkom..

  2. Milý GM…ja zese chystam od roku 2025 40 elektromobilov s dojazdom 990 km…a keby to nahodou nevyslo, tak budem chystat od r. 2030 50 elektromobilov s dojazdom 1321 km……..

Pridajte komentár