Tesla začala meniť Gigafactory na najväčšiu „strešnú“ solárnu elektráreň sveta

0

Továreň spoločnosti Tesla, Gigafactory 1, ktorá sa aktuálne stavia v Nevadskej púšti sa po dokončení stane stavbou s najväčší pôdorysom na svete. Nie je preto až takým prekvapením, že na jej streche vyrastie jednoznačne najväčší solárny systém, aký bol kedy inštalovaný na strechu budovy. A ten sa aktuálne začal budovať. Čo prinesie Tesle?

Továreň Gigafactory 1 bude po dokončení aj najväčším producentom Li-Ion článkov na svete. Tie sa vyrábajú v rozostavanej továrni už teraz. Aktuálne je Gigafactory hotová asi z 30 %. Jej pôdorys zaberá cca 177 000 m², pričom využiteľná plocha viacposchodovej továrne má okolo 455 000 m².

Po dokončení bude mať nevadská továreň pôdorys o veľkosti 1,26 milióna m². Okrem batériových článkov sa v nej dnes vyrábajú aj kompletné batérie a motory pre Teslu Model 3 a tiež energetické úložiská Powerwall 2 a Powerpack 2.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Gigafactory: Komplexné informácie a zaujímavosti
EÚ chce 10 až 20 “Gigafactory”. Jedna z nich by mohla vyrásť pri Nitre
Boj o Tesla Gigafactory 2 v Európe. Kto sú najväčší rivali?

Energetická nezávislosť Gigafactory

Ambíciou spoločnosti Tesla je, aby bola továreň Gigafactory absolútne nezávislá od fosílnych palív. Počíta pritom so 100 % pokrytím svojich energetických potrieb z obnoviteľných zdrojov. A práve to by mal zabezpečiť strešný solárny systém spolu s pozemnými solárnymi inštaláciami, pričom strešná „elektráreň“ sa už začala budovať.

Dôkazom sú najnovšie satelitné zábery, ktoré odhaľujú prvé solárne panely osadené na severnej strane továrne. Po jej dostavaní a plnej inštalácii solárnych panelov sa stane tento strešný systém najväčším svojho druhu na svete. A to až 7-násobne v porovnaní s aktuálnym „lídrom“.

Zdroj: Electrek, titulný obrázok: Tesla

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár