Elektromobil špeciálne pre Saudskú Arábiu: Superšport do terénu

2

Mladá talianska automobilka GFG Style predstavila na autosalóne v saudskoarabskom Rijáde unikátny elektromobil GFG Style 2030, ktorý je určený špeciálne pre Saudskú Arábiu.

Už na prvý pohľad je zrejmé, že ide o netypické vozidlo, ktoré nespadá do žiadneho zaužívaného segmentu. Nič podobné pritom nenájdeme ani medzi „nezaraditeľnými“ crossovermi. GFG Style 2030 je totiž zmesou superšportu a SUV.

„Hyper-SUV“

Taliansky výrobca označuje svoj prvý elektromobil ako „Hyper-SUV“. Je to 2-dverové 2-miestne vozidlo s poriadnym výkonom, ktorý však dokáže využiť nielen na kvalitnej asfaltovej ceste, ale aj v teréne. Svedčí o tom napríklad aj svetlá výška (až 26 cm) a 22″ disky s poriadnymi pneumatikami.

Disponuje výkonom 540 konských síl, vďaka čomu zrýchli z 0 na 60 mph (97 km/h) za 3,5 s. Maximálna rýchlosť 200 km/h je síce na pomery „superáut“ veľmi nízka, avšak automobilka GFG Style, ktorej šéfuje slávny taliansky dizajnér Giorgio Giugiaro, uvádza, že vozidlo dokáže dosiahnú túto rýchlosť na každom povrchu.

Unikátny elektromobil má ponúknuť dojazd cez 370 km, výrobca však neuvádza podľa akého cyklu a ani typ či kapacitu batérie. Predstavený koncepčný model je plne funkčný, pričom ide skôr o ochutnávku pred jeho oficiálnym debutom, ktorý zažije na marcovom autosalóne v Ženeve.

Vychádza z už „známeho“ modelu

GFG Style 2030 je podľa portálu Motor1 navrhnutý špeciálne pre Saudskú Arábiu a má zohľadňovať sociálny a ekonomický vývoj v tejto krajine. Ak je vám však povedomí, nemýlite sa, vychádza totiž z konceptu GFG Kangaroo. Ten bol pritom predstavený na tohtoročnom ženevskom autosalóne.

K nemu výrobca v marci prezradil, že jeho svetlá výška môže dosahovať 3 podstatne odlišné úrovne. A to v rámci režimov: Racing – 140 mm, Road – 190 mm a Off-road – 260 mm. Ďalšie známe špecifikácie modelu Kangaroo:

  • Rozmery (dĺžka / šírka / výška): 4 600 / 2 000 / 1 290 – 1 410 mm
  • Rázvor: 2 760 mm
  • Výkon: 360 kW
  • Krútiaci moment: 680 Nm
  • Zrýchlenie (0 – 100 km/h): 3,8 s
  • Maximálna rýchlosť: 250 km/h
  • Batéria: 90 kWh
  • Dojazd: 450+ km

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Turecká národná automobilka chystá 5 elektromobilov. Prvý ukáže čoskoro
Čína útočí hi-tech elektromobilom so zlomenými „Tesla-krídlami“
Fínsky elektromobil s unikátnym pohonným systémom a dojazdom až 1 000 km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Juraj, v texte píšete dojazd 370km a nešpecifikovaná batéria, ale v tabuľke pod článkom vidím dojazd 450km+ a 90kwh baterku.. Ako to teda je?

Pridajte komentár