Genovation GXE je najrýchlejší elektromobil, ktorý môže jazdiť po cestách

1

Spoločnosť Genovation Cars nedávno oznámila, že ich model Genovation GXE sa stal najrýchlejším elektromobilom, ktorý môže jazdiť po bežných cestných komunikáciách.

Spoločnosť Genovation Cars sa pred pár rokmi rozhodla, že postaví super-rýchly plne elektrický model, a to na základoch ikonického Chevroletu Corvette. A tak vznikol elektromobil Genovation GXE, ktorý nedávno vytvoril svetový rýchlostný rekord medzi elektromobilmi, ktoré môžu jazdiť po bežných cestách.

Ten má hodnotu 338 km/h, pričom ide o oficiálny rekord, ktorý bol certifikovaný asociáciou International Mile Racing Association (IMRA). Dosiahnutý bol počas testovania v Kennedyho vesmírnom stredisku na ostrove Merritt na Floride. Pre porovnanie, najrýchlejšie Tesly (modely 3 a S Performance) dosiahnu „maximálku“ 261 km/h a nedávno predstavené Porsche Taycan „dá“ maximálne 260 km/h. Avšak tento rekord zrejme nevydrží dlho, keďže na trh sa pomaly chystajú elektromobily ako Tesla Roadster 2 či Rimac C_Two s „maximákou“ cez 400 km/h.

Špecifikácie

Genovation GXE sa môže pochváliť krútiacim momentom 973 Nm a výkonom 800 konských síl (588 kW), ktorý produkujú 2 elektromotory. Žiaľ, výrobca aktuálne neuvádza údaj o zrýchlení. V minulosti sa však hovorilo o akcelerácii z 0 na 60 mph (97 km/h) pod 3 sekundy.

Nie je ničím prekvapujúcim, že v prípade tohto elektromobilu bolo všetko podriadené rýchlosti, čo sa prejavilo aj na jeho menšej efektivite. Veď z pomerne slušnej 60 kWh batérie dokáže dostať dojazd 282 km (zrejme podľa cyklu EPA).

Manuál aj automat s mnohými stupňami

Veľkou zaujímavosťou tohto modelu s ideálnym rozložením hmotnosti 50:50 je to, že bude dostupný buď so 7-stupňovou manuálnou, alebo 8-stupňovou automatickou prevodovkou. Automat bude pritom vybavený aj „pádlami“ pod volantom.

Kto si robí na ten model zálusk, musí mať na pamäti, že do výroby je naplánovaných len 75 kusov, pričom sa dá očakávať nemalá cena. Podľa informácií z minulého roka by mohol tento rýchlik stáť 750 000 $. Prvé dodávky sú naplánované na začiatok roka 2020.

genovation gxe

Zdroj: Genovation cars

Zdroje: Genovation Cars, Electric cars report

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobil od Volkswagenu prekonal rekord Formuly 1
Lotus predstavil „najvýkonnejšie sériové auto sveta“. Je to elektromobil
Tesla Model S vraj jasne porazila Porsche Taycan na Nürburgringu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Je to úžasná pastva pre oči.
    A možno si ešte zahrá hlavnú rolu v nejakom akčnom filme.
    A do tretice – určite poteší zopár veľmi bohatých zberateľov…

Pridajte komentár