Hyundai odhalil prémiový elektrický crossover Genesis GV60

2

Prémiová značka koncernu Hyundai Motor – Genesis, ktorá expanduje do Európy, ukázala svoj prvý dedikovaný elektromobil Genesis GV60. Podľa výrobcu ide o najšportovejší model v ich portfóliu.

Genesis GV60 je koncernový súrodenec elektromobilov Hyundai Ioniq 5 a Kia EV6, ktorý vyrástol na novej platforme E-GMP určenej špeciálne pre elektromobily, zabalený do prémiovejšieho kabáta. Ide teda o kompaktný elektrický crossover, ktorý balansuje niekde medzi nižšou strednou a strednou triedou.

Špecifikácie modelu Genesis GV60 zatiaľ neboli oficiálne zverejnené, dá sa však očakávať, že tie sa v prípade pohonného systému nebudú (výraznejšie) líšiť. Spomínaní koncernoví súrodenci sú pritom dostupní vo viacerých verziách s pohonom zadnej nápravy aj oboch náprav a s batériami s kapacitou 58 a 77,4 kWh (dojazd 400 až 510 km WLTP).

Rôzne varianty ponúkajú výkon 125,160, 168, 173, 225, 239 a 430 kW a krútiaci moment v rozsahu od 350 do 740 Nm. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h sa pritom môže pohybovať v rozmedzí 8,5 – 3,5 sekundy.

Istotou je, že Genesis GV60 vyrástol na 800V architektúre, ktorá umožní nabíjanie vysokým výkonom. V prípade modelu Hyundai Ioniq 5 je to 232 kW. Koncern Hyundai Motor však v nedávnej dobe avizoval, že ich nové elektromobily budú podporovať nabíjanie výkonom až 350 kW. A to by teoreticky mohol priniesť nový prémiový model od Genesis, pričom elektrický sedan Genesis G80 podporuje nabíjanie takýmto výkonom.

Otázne však je, či očakávané kapacitne nie až tak veľké batérie (max. 77,4 kWh) zvládnu takýto výkon. Ďalšou teoretickou možnosťou je, že Genesis GV60 bude dostupný aj s kapacitne väčšou batériou.

Príde aj do Európy

Vďaka expanzii značky Genesis na európsky trh, ktorá začala toto leto, sa jej elektrickej novinky na báze platformy E-GMP dočkáme aj na starom kontinente. Dá sa pritom očakávať, že Genesis ponúkne „prémiové služby a starostlivosť“ aj k tomuto modelu. Tak ako to sľubuje v prípade elektrického sedanu G80, ktorý bude prvým elektromobilom značky na európskom trhu.

Kedy však novinka Genesis GV60 príde do Európy zatiaľ nevieme. To by sme sa mohli dozvedieť v rámci plnohodnotného oficiálneho predstavenia prvého dedikované elektromobilu kórejskej prémiovej značky, ktoré je zrejme na spadnutie.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nový elektrický crossover Kia EV6 dostal „kompletný“ slovenský cenník
Prémiová značka Hyundaiu, Genesis, príde do Európy aj s 3 elektromobilmi
Slovenský cenník má už aj Hyundai Ioniq 5. Na predajne sa dostane koncom leta

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Dizajnzovo neskutočne blízka kópia Citroënu a to dokonca nielen exteriérom, ale aj interiérom!
    Ale prečo nie? Ak to bude cele za dobru cenu?

Pridajte komentár