Hyundai predstavil svoj prvý dedikovaný prémiový elektromobil Genesis GV60

0

Po minulomesačnom odhalení dizajnu sme sa dnes dočkali riadneho predstavenia modelu Genesis GV60. Ide o prvý dedikovaný elektromobil od prémiovej značky koncernu Hyundai Motor. Na trh prídu 3 verzie, pričom tie prinesú aj podporu ultra-rýchleho nabíjania výkonom 350 kW, prístup prostredníctvom rozpoznávania tváre, pokročilejšie OTA či režimy ako Boost a Drift.

Genesis GV60 je po modeloch Hyundai Ioniq 5 a Kia EV6 tretím koncernovým elektromobilom, ktorý vyrástol na novej platforme E-GMP určenej špeciálne pre elektromobily a zároveň prvým dedikovaným elektromobilom značky Genesis, ktorá expanduje aj do Európy.

Kompaktný elektrický crossover s rozmermi 4 515 x 1 890 x 1 580 x 2 900 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor) bude v ponuke v 3 verziách, a to s pohonom zadnej nápravy (RWD), oboch náprav (AWD) aj so športovo ladeným pohonným ústrojenstvom (Performance). Všetky modely sú pritom vybavené batériou s kapacitou 77,4 kWh.

Základná verzia RWD ponúka výkon 168 kW, krútiaci moment 350 Nm a odhadovaný dojazd 451 km (cyklus sa neuvádza). Verzia AWD disponuje výkonom 234 kW, krútiacim momentom 605 Nm a odhadovaným dojazdom 400 km. Top verzia Performance má výkon 320 kW/360 kW (v režime Boost), krútiaci moment 605 Nm/700 Nm (v režime Boost) a odhadovaný dojazd 368 km. Tento model disponuje aj tlačidlom na volante, ktorým sa na 10 s aktivuje režim Boost, vďaka čomu vozidlo zrýchli z 0 na 100 km/h za 4 s. A k dispozícii je aj režim „Drift“.

Všetky verzie vďaka 400/800-V architektúre podporujú maximálny nabíjací výkon 350 kW, pričom z 10 na 80 % sa majú nabiť za 18 min. Palubná nabíjačka má výkon 11 kW. A tak ako koncernoví súrodenci, aj Genesis GV60 ponúka funkciu obojsmerného nabíjania V2L, a to výkonom 3,6 kW.

Ďalšie zaujímavé funkcie

Genesis GV60 prichádza s viacerými zaujímavými funkciami. A to napr. Face Connect, vďaka čomu je možné vozidlo otvoriť, zapnúť a nastaviť prostredníctvom rozpoznania tváre cez kameru umiestnenú v B-stĺpiku. Genesis sa tiež chváli pokročilejšími softvérovými aktualizáciami na diaľku (OTA), ktoré po novom umožnia aktualizovať napr. aj odpruženie, brzdy, riadenie, airbagy či systémy ADAS.

Ďalšou zaujímavosťou je funkcia Road Preview, ktorá na základe vstupov z prednej kamery a navigácie prispôsobí odpruženie vozidla stavu vozovky.

A niektorých zákazníkov možno poteší aj systém, ktorý prostredníctvom reproduktorov generuje rôzne syntetické zvuky vozidla počas jazdy. Naopak pre tých, ktorí chcú maximalizovať zvukový komfort elektromobilu, je k dispozícii funkcia aktívneho potlačenie hluku.

Ceny ani dostupnosť elektromobilu Genesis GV60 zatiaľ neboli oznámené. Výrobca pripomína, že zverejnené špecifikácie platia pre model určený pre domáci kórejský trh a špecifikácie európskej verzie, ktorá by sa však nemala výraznejšie líšiť, budú zverejnené neskôr.

Zdroj: Genesis

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prémiová značka Hyundaiu, Genesis, príde do Európy aj s 3 elektromobilmi
Menší elektromobil s cenou okolo 20 000 € po VW Group a Renaulte avizuje aj Hyundai
Koncern Hyundai ukončí európsky predaj spaľovacích áut v roku 2035. Čo ďalšie strategické ciele?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár