Koncern Hyundai prichádza aj s novým sériovým elektrickým SUV – Genesis GV70 s rýchlym nabíjaním

1

Najmladšia automobilová značka kórejského koncernu Hyundai Motor Group začala s európskou expanziou tento rok, pričom aktuálne predstavený model Genesis Electrified GV70 by mohol byť ďalším z elektromobilov dostupných na starom kontinente.

Genesis Electrified GV70 je v podstate elektrickou verziou SUV strednej triedy GV70, takže tento model nevyrástol na novej koncernovej platforme E-GMP určenej špeciálne pre elektromobily. Avšak disponuje modernou 800V elektrickou architektúrou, ktorá umožňuje aj tzv. ultra-rýchle nabíjanie.

Elektrická verzia sa pritom okrem úprav pohonného systému dočkala aj drobných zmien exteriéru, a to s cieľom zlepšenia aerodynamiky a efektivity. Pre istotu ešte dodávame, že Genesis Electrified GV70 je naozaj oficiálnym názvom plne elektrickej verzie modelu GV70.

Pohonný systém

Elektrická novinka značky Genesis bude k dispozícii len s pohonom oboch náprav, čo zabezpečujú 2 elektromotory s výkonom po 160 kW a krútiacim momentom 350 Nm. V režimu Boost má pritom pohonná jednotka krátkodobo ponúknuť výkon 360 kW a krútiaci moment 700 Nm. V tomto režime vozidlo zrýchli z 0 na 100 km/h za 4,5 s.

Genesis zatiaľ nezverejnil kapacitu batérie vozidla, spomína však údaj ohľadom odhadovaného dojazdu, a to viac ako 500 km podľa čínskeho cyklu CLTC, ktorý zdá sa patrí medzi tie „najoptimistickejšie“. Našťastie Kórejci uvádzajú aj odhad na základe domáceho kórejského cyklu, ktorý je blízky pomerne prísnemu a presnému cyklu EPA, a to 400 km.

Genesis Electrified GV70 teda v dnešnej dobe dojazdom už extra nenadchne, avšak reputáciu si vylepšuje naozaj rýchlym nabíjaním. Aj vďaka 800V elektrickej architektúre totiž podporuje max. nabíjací výkon 350 kW, pričom sa má z 10 na 80 % nabiť len za 18 min.

Funkcie a systémy

S ohľadom na pomerne čerstvé koncernové elektromobily okrem rýchleho nabíjania neprekvapí ani prítomnosť funkcionality „V2L“, ktorá umožňuje prostredníctvom batérie vozidla napájať elektrické zariadenia, a to až výkonom 3,6 kW. Ďalšou funkciou elektromobilu Genesis Electrified GV70 je napr. i-Pedal, pomocou ktorej je možné vozidlo ovládať len s použitím jediného pedálu, a to pedálu akcelerátora.

A určite potešia aj systémy aktívneho potláčania hluku v kabíne či pokročilé adaptívne odpruženie, ktoré pri svojej práci používa aj informácie z prednej kamery a navigačného systému.

genesis electrified gv70 interier

Zdroj: Genesis

Budeme zvedaví, či sa Genesis Electrified GV70 dostane aj na európsky trh. Kórejská prémiová značka avizuje pre Európu 3 plne elektrické modely, pričom dvomi z nich by mali byť modely G80 (sedan vyššej triedy) a kompaktný elektrický crossover GV60 postavený na platforme E-GMP, ktorý nie je o moc menší od GV70. Cena ani dátum spustenia predaja predstavenej novinky zatiaľ nie sú známe.

Zdroj: Genesis

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Hyundai a Kia predstavili koncepty chystaných elektrických SUV Ioniq 7 a EV9
Hyundai predstavil svoj prvý dedikovaný prémiový elektromobil Genesis GV60
Prémiová značka Hyundaiu, Genesis, príde do Európy aj s 3 elektromobilmi

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár