„Elektrická Panda“ za cca 5 400 € pochádza od výrobcu, ktorý vstupuje na slovenský trh

3

Automobilový koncern Geely, ktorý začína pôsobiť aj na Slovensku, predstavil doma v Číne „lacný“ mestský elektromobil Geely Panda Mini EV. Zdá sa pritom, že sa chce zviesť na vlne úspechu známeho čínskeho e-bestselleru Wuling Hong Guang MINI EV.

Dá sa povedať, že maličký mestský elektromobil Wuling Hong Guang MINI EV spôsobil na čínskom trhu menšiu revolúciu. Krátko po uvedení do predaja sa stal tamojším najpredávanejším elektromobilom, čo vzhľadom na vtedajšiu cenu okolo 3 500 € po prepočte a dostatočné „mestské“ parametre nemohlo byť až takým prekvapením. Jeho úspech následne odštartoval záplavu podobných modelov od iných čínskych výrobcov.

A s odstupom času chce na túto vlnu naskočiť aj veľký čínsky koncern Geely, pod ktorý patria napr. značky Volvo, Polestar, Lotus, LEVC, Lynk & Co, Zeekr či Geometry. A práve posledná menovaná značka bude nositeľom prvého elektromobilu od Geely, ktorý bude budúci rok uvedený na slovenský trh. Mimochodom, novinka Panda Mini EV mala prísť pôvodne na trh pod značkou Geometry.

Overená koncepcia

Ako informuje web CarNewsChina, mini-elektromobil Geely Panda Mini EV sa dočkal svojho prvotného predstavenia pred pár dňami. Novinka má v podstate rovnakú základnú koncepciu ako spomínaný bestseller od Wulingu. Ponúka totiž 3-dverovú konfiguráciu, 4 miesta na sedenie a veľmi kompaktné rozmery – 3 065 x 1 522 x 1 600 x 2 015 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor).

O pohon vozidla sa postará elektromotor s výkonom 30 kW (predný náhon). A jeho „dopovanie“ zabezpečí li-ion batéria s chémiou LFP. Viac oficiálnych špecifikácií zatiaľ nie je známych. Podľa správ z čínskych médií by však mal elektromobil Geely Panda Mini EV ponúknuť dojazd 150 km a mal by stáť 40 000 až 50 000 RMB (5 400 až 6 800 €).

Geely Panda Mini EV vstúpi na čínsky trh budúci rok. Nie je zatiaľ známe, či bude výrobca tento model vyvážať aj za domáce hranice. My sa budeme nádejať, že by sme sa časom mohli tohto či podobného vozidla dočkať aj u nás. A to vzhľadom na expanziu Geely do strednej Európy, vrátane Slovenska. Na našom trhu sa pritom už roky predávajú iné mini-elektromobily od koncernu Geely, a to Zhi Dou D1 a D2 (v rámci dovozu prostredníctvom súkromnej spoločnosti). Avšak za násobne vyššie ceny.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Na slovenský trh prichádza ďalšia čínska automobilka – Geely. Začne s elektrickým crossoverom
Honda predstavila praktický mestský elektromobil s cenou cca 7 000 €
Elektromobily poľskej značky Izera vyrastú na platforme od čínskej automobilky Geely

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

Pridajte komentár