Na slovenský trh prichádza ďalšia čínska automobilka – Geely. Začne s elektrickým crossoverom

4

Veľký čínsky automobilový koncern Geely Auto vstupuje oficiálne do regiónu strednej Európy, vrátane Slovenska. Už pomerne onedlho sa pritom dočkáme spustenia predaja prvého modelu tejto automobilky na slovenskom trhu. Tým bude kompaktný elektrický crossover Geometry C.

Niet pochýb o tom, že čínsky automobilový priemysel je na vzostupe, a to najmä vďaka elektrickým vozidlám. Množstvo tamojších automobiliek má pritom globálne ambície a čoraz viac z nich začína vstupovať aj na európsky trh. Úplne sa pritom nevyhýbajú ani Slovensku.

Najnovším dôkazom je koncern Geely Auto, ktorý vznikol v roku 1997 a ktorý v minulom roku predal celosvetovo 2,2 mil. automobilov. Pod tento koncern patria aj pôvodné európske značky Volvo/Polestar a Lotus. Ďalšími zaujímavými značkami v portfóliu sú LEVC (výrobca elektrických taxíkov pre Londýn), Lynk & Co (už pôsobí v Európe) či Zeekr (nová prémiová značka elektromobilov s extra dojazdom a ultra-rýchlym nabíjaním).

Zaujímavé je, že Geely pôsobí na Slovenku nepriamo už roky, a to prostredníctvom dovážaných mestských elektromobilov značky Zhi Dou. A svoje pôsobenie u nás aktuálne oficiálne rozširuje vďaka značke Geometry, ktorá sa zameriava len na elektromobily.

Ako totiž informuje web CarNewsChina, koncern Geely Auto pred pár dňami podpísal v Maďarsku dohodu so spoločnosťou Grand Automotive Central Europe, čím oficiálne vstúpil do stredoeurópskeho regiónu. Na základe tejto dohody bude Geely pôsobiť na trhoch v Maďarsku, Česku a na Slovensku.

Prvý model – Geometry C

Prvým modelom v stredoeurópskej ponuke bude kompaktný elektrický crossover alebo ak chcete hatchback s vyššou svetlou výškou – Geometry C, ktorý má rozmery 4 432 x 1 833 x 1 560 mm (dĺžka x šírka x výška) a rázvor 2 700 mm. Špecifikácie pohonného systému modelu určeného pre európske trhy zatiaľ nie sú známe, domáca verzia však ponúka batériu s kapacitou 53 alebo 70 kWh, dojazd 400, resp. 550 km podľa starého „optimistického“ cyklu NEDC, výkon 150 kW či krútiaci moment 310 Nm.

Geometry C vstúpi do predaja v našom regióne v prvej polovici budúceho roku a podľa webu ChinaDaily ho nájdeme v rámci existujúcej distribučnej siete spoločnosti Grand Automotive Central Europe. To by malo znamenať, že bude súčasťou showroomov, v ktorých sa aktuálne predávajú automobily značky Nissan.

Európsky ceny zatiaľ nie sú známe. Na domácom trhu sa tento model predáva cca od 19 000 € po prepočte. Verzia s kapacitne väčšou batériou začína na cene cca 22 000 €. Takéto či podobné ceny však u nás s najväčšou pravdepodobnosťou nemôžeme očakávať.

geometry c interier

Zdroj: Geometry

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektrické SUV od Geometry s cenou od 8 000 € dá Dacii Spring „papierovo“ na frak
Za 5 min nabíjania dojazd 300 km. To sľubuje 600-kW nabíjacia technológia od Geely
Na slovenský trh sa chystá ďalší čínsky elektromobil – Dongfeng T5 EVO EV

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Očakávam príplatok cca 12000€. Menej by prekvapilo a potešilo. To by nalomilo veľkú časť záujemcov o „lacný“ EV a konkurencia by musela začať konečne niečo robiť.

Pridajte komentár