Čínsky GAC pracuje na najaerodymickejšom elektromobile sveta

2

Čínska automobilka GAC predstavila koncom minulého roka koncept GAC ENO.146. Uviedla pritom, že ide o najaerodynamickejší osobný elektromobil na svete.

Aerodynamika môže mať značný vplyv na efektivitu, a teda aj spotrebu vozidiel. Obzvlášť v prípade elektromobilov, pričom výrobcovia sa snažia využiť energiu z batérie čo najúčinnejšie, aby maximalizovali ich dojazd.

Medzi aktuálnych lídrov v oblasti koeficientu odporu vzduchu v rámci dostupných osobných elektromobilov patria modely Tesla Model 3 (0,23) či Hyundai Ioniq Electric (0,24). Hodnotu 0,24 dosahuje pritom napr. aj „veľká“ Tesla Model S a tiež nová generácia Škody Octavia vo verzii liftback.

Koncom minulého roka holandský startup Lightyear vyhlásil, že ich chystaný solárny elektromobil Lightyear One s dojazdom cez 800 km je automobilom s najlepšou aerodynamikou na svete, ktorý ponúka 5 miest na sedenie. A to vďaka koeficientu odporu vzduchu 0,20.

Ako upozornil portál Insideevs, v podobnom období predstavila automobilka GAC elektrický koncept GAC ENO.146. Trojčíslie z jeho názvu pritom vyjadruje hodnotu jeho extrémne nízkeho koeficientu odporu vzduchu – 0,146. Čínska automobilka preto o svojom vozidle hovorí ako o svetovom rekordérovi v oblasti aerodynamiky medzi osobnými elektromobilmi.

„Vector Energy“

GAC ENO.146 je predstaviteľom nového dizajnového jazyka „Vector Energy“. Dúfajme, že ten prinesie novú generáciu sériových elektromobilov s výnimočnou efektivitou a dojazdom, ktorý nebudú môcť spochybniť ani tí najväčší skeptici elektromobility.

Automobilka GAC pritom uvádza, že koncept ENO.146 má ponúknuť dojazd 1 000 km pri konštantnej rýchlosti 60 km/h. Žiaľ, nespomína údaje o spotrebe či kapacite batérie.

Čo sa týka dizajnu, koncept je vybavený dvoma obrovskými dverami typu „gullwing“. Netradičné je aj usporiadanie 6 sedadiel a to vo formáte 2 + 1 + 2 + 1. Predné samostatné sedadlo je pritom otočené proti smeru jazdy a je určené pre deti. Zadná „single-sedačka“ je zas skôr pre tínedžera.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Najambicióznejší e-mobility „startup“ sveta, Evergrande, už stavia továrne
Čínska značka „Majster sveta“ chystá elektromobil s dojazdom 800 km (NEDC)
Ďalší vyzývateľ Tesly vraj ponúkne rovnaké vlastnosti za rozumnú cenu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár