Nórsky startup odhalil koncept 8-miestneho elektromobilu s údajným dojazdom 1 000 km

2

Fresco Motors je ďalší startup, ktorý sa chce zviesť na vlne elektromobilov. Pochádza z „Mekky elektromobility„, Nórska, kde takmer 2 z 3 predaných nových áut za rok 2021 boli plne elektrické. No a nedávno táto spoločnosť ukázala svoj druhý „model“ Fresco XL. Aj ten však zrejme treba brať zatiaľ s rezervou.

O spoločnosti Fresco Motors sme sa prvýkrát dozvedeli v lete roku 2019, kedy odhalila dá sa povedať počítačový render svojho zamýšľaného prvého elektromobilu Fresco Reverie. Ten sa ponášal na prototyp Tesly Model S, pričom okrem iného sľuboval výnimočné dynamické vlastnosti (zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 2 sekundy, maximálna rýchlosť: 300 km/h).

Tento elektrický sedan mal byť realitou minulý rok, nič také sa však nestalo. Namiesto toho sa nórska spoločnosť po dlhšej odmlke hlási o slovo úplne novým koncepčným modelom Fresco XL. Tentokrát má ísť o 8-miestny „elektrický POD“ s dojazdom „cca 1 000 km“.

Opäť sme sa však dočkali len predstavenie počítačového rendra. Spoločnosť Fresco Motors uvádza, že tento elektromobil ponúkne pohon oboch náprav, aby zvládal aj „drsné podnebie“ a „offroad“.

Nóri tvrdia, že model Fresco XL ponúkne „mimoriadne veľkú batériu“, ktorá zabezpečí dojazd 1 000 km. Jej kapacitu ani technológiu ale nespomína. Dozvedeli sme sa však aspoň to, že batéria bude „štrukturálna“ a  „dvojposchodová“, tzn., že bude pozostávať z dvoch na seba položených vrstiev batériových článkov.

Fresco Motors ďalej uvádza, že vozidlo podporuje obojsmerné nabíjanie. Podľa startupu bude možné jeho batériou napájať napríklad dom alebo chatu. Elektromobil Fresco XL má byť tiež vhodný na kempovanie. Sedadlá sa majú dať zložiť do roviny a z vozidla sa má stať „karavan“.

„Technológie 3. strán“

Ešte pred odhalením „konceptu“ Nóri uviedli, že použijú technológie tretích strán. A to od „známych dodávateľov“. Podľa nich existuje množstvo skvelých dodávateľov, vďaka ktorým ušetria veľa času a peňazí potrebných na vývoj.

Napriek tomu, že model Fresco XL je zatiaľ len rendrom bez bližšieho popisu techniky a špecifikácií, má už stanovenú predpokladanú cenu (okolo 100 000 €) a je už dostupný na predobjednávku za rezervačný poplatok cca 1 000 €. Každopádne by sme boli v prípade rezervácie tohto v podstate neexistujúceho vozidla viac ako opatrní.

Zdroj: Fresco Motors

SÚVISIACE ČLÁNKY:
„Imaginárny“ nórsky elektromobil Fresco si rezervovalo 3 000 záujemcov
Rozprávkový príbeh elektromobilov v Nórsku začal porušením zákona
Tesla ako najpredávanejšia značka áut a Model 3 ako najpredávanejšie auto za rok 2021 v Nórsku, resp. Švajčiarsku – bez ohľadu na druh pohonu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. „Snívajte s nami“ to by mal byť reálny názov tohoto stratupu! Platí staré známe, že „papier znesie veľa“, a to o to viac, keď dnes vieme, ako skončil prvý projekt sedanu !!!

Pridajte komentár