Nóri chystajú vlastný elektromobil. Mohol by konkurovať Tesle

2

Nórska spoločnosť Fresco Motors reaguje na „elektromobilový“ ošiaľ v krajine vývojom vlastného modelu menom Fresco Reverie. Zdá sa pritom, že výrobca by mohol chcieť týmto elektrickým sedanom konkurovať Tesle.

Nórsko je krajina, kde sa predá jednoznačne najviac elektromobilov či plug-in hybridov na 1 obyvateľa. Predaje týchto vozidiel tam už dlhodobejšie prekonávajú predaje spaľovacích automobilov, pričom v poslednej dobe dosahujú čistokrvné elektromobily podiel okolo 50 % v rámci celkového predaja nových áut.

Nie je teda až takým prekvapením, že sa tamojší „domorodci“ rozhodli založiť „elektromobilku“. A to aj napriek tomu, že je to náročný a riskantný biznis. Spoločnosť Fresco Motors má pritom pomerne smelé plány, keďže svoj elektrický sedan chce uviesť na trh už v roku 2021.

Zvláštne rozmery

Aktuálne nám bol nórsky startup schopný ukázať len jeho počítačový render. Takže sa zdá, že zatiaľ nemá ani prototyp. Má však pomerne jasnú predstavu o viacerých špecifikáciách svojho elektromobilu. Ten má mať rozmery 4,81 x 2,23 x 1,40 m a rázvor 2,75 m. Tzn., že je o takmer 12 cm dlhší a zároveň má o 12,5 cm kratší rázvor ako Tesla Model 3. Neštandardná je aj jeho obrovská šírka.

Doslova neuveriteľné zrýchlenie

Elektromobil Fresco Reverie má byť dokonca rýchlejší ako Tesla Model S Performance. Veď má zrýchliť z 0 na 100 km/h za pravdupovediac neuveriteľné 2 sekundy a dosiahnuť maximálnu rýchlosť 300 km/h. Automobilka žiaľ neuvádza údaje o kapacite batérie a dojazde. Hovorí len, že dojazd bude vysoký. Batéria má byť pritom modulárna, aby bolo možné v prípade jej poškodenia jednoducho vymeniť chybnú časť.

Prenosná batéria a 4-st. prevodovka

Nórsky výrobca tiež plánuje ponúkať prenosnú batériu, ktorá bude plniť rovnakú funkciu ako kanister benzínu u spaľovacích áut. Ďalšou zaujímavosťou je použitie 4-stupňovej prevodovky.

Napriek tomu, že nórska automobilka ešte nepredstavila svoj elektromobil v podobe konceptu či prototypu, začala už prijímať pred-objednávky. Predpokladá pritom, že dodávky modelu Fresco Reverie odštartujú v roku 2021. No, budeme držať palce.

Zdroj: Insideevs

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nóri kupujú e-autá najmä z ekonomických dôvodov, uvádza organizácia EV Norway
Nástupca automobilky SAAB spustil výrobu svojho prvého elektromobilu
Porsche Taycan príde v 3 verziách. „Rekordné“ nabíjanie neskôr

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár