„Imaginárny“ nórsky elektromobil Fresco si rezervovalo 3 000 záujemcov

2

Nórsky e-mobility startup Fresco Motors oznámil, že registruje okolo 3 000 rezervácií na svoj prvý plánovaný model Reverie s doslova neuveriteľnými špecifikáciami. Veď tento elektrický sedan „sľubuje“ dojazd 1 000 km a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 2 sekundy.

Spoločnosť Fresco Motors evidovala týždeň od predstavenia (august 2019) svojho zatiaľ imaginárneho elektromobilu Fresco Reverie 1 500 rezervácií, pričom aktuálne ich je okolo 3 000. Celková suma získaných prostriedkov v rámci rezervačných poplatkov má podľa nórskeho startupu dosahovať 60 mil. €.

A tomu sa tiež dosť ťažko verí, keďže jeden záujemca by tak v priemere zaplatil rezervačný poplatok vo výške 20 000 €. A to za vozidlo, ktoré zatiaľ existuje len ako počítačový render. Drvivá väčšina záujemcov pritom pochádza z Nórska, čo nie je žiadnym prekvapením.

Spoločnosť Fresco Motors tiež oznámila, že spúšťa crowdfundingovú kampaň a dáva do obehu 1 000 z 10 000 kmeňových akcií. Jedna akcia má mať hodnotu 1 000 €. Získané financie chce startup použiť na každodennú prevádzku, vývoj svojich produktov v Nórsku, navýšenie podnikových pôžičiek a kapitálu od bánk, nórskej vlády a EÚ.

Poučenie z chýb iných startupov

Theodore Pender, CFO/CLO spoločnosti Fresco Motors, hovorí, že existuje postoj, že od prvého dňa založenia podniku je potrebné konať tak, ako keby bol startup veľkou a úspešnou spoločnosťou, aby sa takouto spoločnosťou napokon stal.

To je však podľa neho veľmi riskantná cesta, pretože nákup drahých atraktívnych kancelárií, výstavba nových miliardových tovární či najímanie stoviek inžinierov a veľkého marketingového tímu, môže viesť k rýchlej strate kapitálu, a to bez získania potrebnej hodnoty. A tomuto sa chce Fresco Motors vyhnúť.

Nuž, sme veľmi zvedaví, kedy a či vôbec sa dočkáme aspoň reálneho konceptu alebo prototypu sľubovaného modelu s dojazdom 1 000 km, zrýchlením z 0 na 100 km/h za 2 s, maximálnou rýchlosťou 300 km/h, netradičnými rozmermi  4,81 x 2,23 x 1,40 m x 2,75 m (dĺžka x šírka x výška x rázvor), ako aj netradičnou 4-st. prevodovkou. Dodávky vozidla majú byť pritom spustené už budúci rok.

Zdroj: Fresco Motors

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Fínsky elektromobil s unikátnym pohonným systémom a dojazdom až 1 000 km
Turecká štátna automobilka TOGG predstavila prvý elektrický model „C-SUV“
Elektromobil chystá aj ostrovná Srí Lanka. Vega EVX vyzerá výborne

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Pekné autíčko.
    Dúfam, že už čoskoro bude predstavené aj niečo lepšie – dojazd 2000 km a zrýchlenie na stovku za 1,5 s. Rezervácia 200 000 €.
    Za ďalšiu chvíľu príde koncept s dojazdom 3000 km a zrýchlenie na stovku za 0.9 s. Rezervácia 2 milióny €.

    Tesla sa bude červenať, ako príšerne zaostáva a čo to sama za „slabúchy“ ponúka…

Pridajte komentár