Tesla je iPhonom elektromobilov, my chceme byť ich Androidom, uvádza gigant Foxconn

1

Gigant v oblasti výroby elektroniky, taiwanská spoločnosť Foxconn, ktorá je známa aj ako popredný dodávateľ Applu, oznámila ambiciózne plány v oblasti elektromobility. Predstavila pritom platformu určenú pre rôznorodé elektromobily.

Foxconn má byť podľa Wikipedie najväčším výrobcom elektroniky a počítačových komponentov na svete. Z hľadiska príjmov ide o 3. najväčšiu technologickú spoločnosť sveta. Továrne má aj na Slovensku či v Česku. Vyrába súčiastky a komponenty napríklad pre Apple, Intel, Microsoft, Sony, HP, Dell, Cisco či Xiaomi. Spolupracuje tiež s automobilovým koncernom Fiat Chrysler.

Foxconn na svojom podujatí HHTD 20 predstavil automobilovú platformu „EV Open Platform„, ktorá je určená špeciálne pre elektromobily. Tá má byť podľa taiwanského giganta zdieľaná s ostatnými spoločnosťami pre „spoločné dobro“, informuje Carscoops.

Množstvo rôznorodých elektromobilov

Dnes už neprekvapí, že ide o flexibilnú modulárnu platformu, ktorá umožní výrobu vozidiel rôznych typov a segmentov. Foxconn v tejto súvislosti hovorí napríklad o hatchbackoch, sedanoch, SUV či MPV. Ich rázvor kolies môže byť od 2 750 do 3 100 mm, čo predstavuje rozsah od áut nižšej strednej triedy (segment C) až po luxusné automobily.

Čo sa týka výkonu, v rámci prednej nápravy budú na výber elektromotory s výkonom 95, 150 a 200 kW. Pre zadnú nápravu je ponuka ešte o niečo pestrejšia, keďže budú k dispozícii elektromotory s výkonom 150, 200, 240 a 340 kW. Bude pritom možne „vyskladať“ elektromobily s pohonom prednej, zadnej či oboch náprav, a to s teoretickým výkonom od 95 do 540 kW (724 koní).

Foxconn tiež spomína batérie s kapacitou 93, 100 a 116 kWh. Vzhľadom na možné nižšie segmenty vozidiel však môžeme očakávať aj kapacitne menšie batérie. Podľa agentúry Reuters plánujú Taiwanci uviesť na trh aj batériu typu solid-state. Avšak až v roku 2024.

Ambiciózny cieľ

Do roku 2025 až 2027 chce spoločnosť Foxconn poskytovať komponenty a služby pre 10 % všetkých elektrických automobilov. Na svojom podujatí tiež hovorila o high-tech softvéri. Ten má podporovať aktualizácie na diaľku (tzv. OTA) a rôzne úrovne autonómneho riadenia. Jeho súčasťou budú aj známe služby Amazon Alexa, Android Auto a Apple CarPlay.

Foxconn sa v súvislosti so svojimi zámermi v oblasti elektromobility prezentoval aj vyjadrením, že Tesla je iPhonom elektromobilov a oni chcú byť Androidom elektromobilov.

Aj preto chce svoju platformu pre elektromobily dostať na trh čo najskôr. Podľa predsedu spoločnosti, Liu Young-Waya, budú spolupracovať s viacerými výrobcami automobilov. Tým prvým by mohol byť koncern Fiat Chrysler, s ktorým má už dlhšie na pláne vytvoriť spoločný podnik na výrobu elektromobilov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Čínsky developer chystá 15 elektrických modelov. Chce vyrábať milión áut ročne
Výrobca vysávačov, Dyson, ukázal svoj „zabitý“ elektromobil za pol miliardy
Prekvapenie! Sony predstavilo elektromobil s výkonom 400 kW

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Ponúka to perfektnú príležitosť pre začínajúcich nadšencov, ktorí nemajú prostriedky na to, aby si od základu sami vyvíjali motory a ďalšie komponenty. Nie každý má milióny na rozbeh. Takto si vyskladajú vlastné elektroauto ako Lego a môžu sa pustiť do sériovej výroby za zlomok nákladov na vývoj.

Pridajte komentár