Lewis Hamilton by mohol presedlať z F1 do elektrickej Formuly E

0

„Elektrický“ šampionát Formuly E sa teší stále väčšej a väčšej pozornosti a obľube. Aj dlhoročný „šéf“ F1 Bernie Ecclestone priznal, že Formula E má pred sebou veľkú budúcnosť, na čo bude doplácať aj F1. Elektrifikácia pritom začína prenikať do motoršportu čoraz hlbšie. A zdá sa, že láka aj najväčšie hviezdy odvetvia, vrátane Lewisa Hamiltona.

Formula E je aktuálne už vo svojej 5. sezóne, ktorá prináša viacero zásadných zmien. Okrem nových „akčnejších“ pravidiel majú tímy k dispozícii úplne nové monoposty. Tie sú rýchlejšie, majú 2-násobný dojazd a výrazne odlišný dizajn.

Veľké automobilky súčasťou Formuly E

Popularita pretekov pritom prilákala do šampionátu najväčšie svetové automobilky, ktoré majú vlastné tímy alebo sú partnermi pretekov. V aktuálnej sezóne nájdeme pritom v štartovom poli tímy automobiliek Audi, BMW, Jaguar a Nissan. Od budúcej sezóny pribudne Mercedes-Benz a Porsche.

Účasť týchto výrobcov, ktorí sa zameriavajú na elektromobilitu aj v rámci vlastných spoločností, určite popularizuje preteky Formuly E. A o ešte väčšiu popularizáciu by sa mohol postarať jeden z najlepších pilotov histórie F1, 5-násobný majster sveta, Lewis Hamilton.

Budúcnosť Lewisa Hamiltona

Gary Paffett, minuloročný víťaz šampionátu DTM, ktorý bude jazdiť v budúcej sezóne za tím Mercedes-Benz vo Formule E, nedávno pre The Sun povedal, že sa rozprával s Lewisom Hamiltonom o pôsobení v „elektrickej formule“. Na základe tohto rozhovoru si Paffett myslí, že „Hamilton“ vidí Formulu E ako možnosť do budúcnosti.

Pritom účinkovanie vo Formule E naznačila aj samotná superhviezda F1. Hamilton sa nechal počuť, že keď skončí v F1, očakáva, že bude mať abstinenčné príznaky. A tie by mohol zahnať v rámci iného pretekárskeho šampionátu, ako jeho bývalí kolegovia.

A dodal: „Vyrastal som v tej istej dobe ako „Gary Paffett. Je o niečo starší ako ja a jazdí teraz vo Formule E, a to bude budúcnosť.“

Budúcnosť motoršportu?

Všetko nasvedčuje tomu, že elektromobilita je nezvratnou budúcnosťou automobilového priemyslu. A s ním ide ruka v ruke aj motoršport. Veď ten je aj akýmsi laboratóriom pre vývoj a testovanie najnovších technológií. Bolo by teda logické, že raz by mohla byť Formula 1 elektrická, resp., že sa Formula E a Formula 1 zjednotia.

Elektrická formula je pritom aj bližšie k divákom, keďže sa jazdí na mestských okruhoch. To je možné aj z dôvodu nižšieho hluku a ekologickej prevádzky. Taktiež má zaujímavé pravidlá, čo z nej robí takpovediac šachovú partiu, pričom sa snaží ponúkať divákom bezprostredné dáta a náhľad do stratégie tímov.

Elektrifikácia motoršportu pritom prebieha aj na iných úrovniach. Veď už čoskoro sa máme dočkať šampionátu cestných automobilov Electric GT, superbike-ov MotoE, offroadov Extreme E, pričom v Rallycrosse budú od roku 2021 jazdiť už len elektromobily.

Zdroj titulného ilustračného obrázka (mix): Formula E/Pngpics

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Predstavená bola nová generácia monopostu Formula E. Poznáme kompletné špecifikácie
POZVÁNKA na Green Rallye Tatry: Príďte sa pozrieť na elektromobily v akcii
Predstavená bola Tesla Model S P100DL EPCS V2.3 – závodný špeciál pre Electric GT

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár