Ford postaví na platforme od VW zrejme aj druhý elektromobil

0

Zdá sa, že ambiciózne plány Volkswagen Group ohľadom modulárnej platformy MEB, ktorá bola vyvinutá špeciálne pre elektromobily, by nemuseli byť až také „uletené“. Tá sa má pritom stať „štandardom elektromobility“, a to aj pre mimo-koncernové automobilky. Dohoda s automobilkami Ford a e.GO Mobile je  sľubným začiatkom.

Koncern VW oznámil na tohtoročnom autosalóne v Ženeve, že ponúkne svoju platformu MEB, ktorá má znížiť výrobné náklady elektromobilov, ako aj ich koncové ceny, taktiež externým výrobcom automobilov. A dnes už má zabezpečených dvoch odberateľov.

Tým prvým je nemecký elektromobilový startup e.GO Mobile a druhým Ford. Ford už pritom potvrdil, že sa s VW dohodol na dodaní 600 000 platforiem MEB pre elektromobil, ktorý vyvinie špeciálne pre európsky trh. Súčasťou obchodnej dohody je aj dodanie batérií a pridružených komponentov. Tento model má prísť na trh v roku 2023.

Ford vyvinie tento prvý „MEB-elektromobil“ v Nemecku, pričom zvažuje aj tamojšiu výrobu, v jednej zo svojich tovární. Portál Electrive informuje, že Ford a VW aktuálne rokujú o vývoji druhého elektromobilu na základoch platformy MEB.

Ekonomické výhody

Podľa nemeckých novín Handelsblatt by malo padnúť konečné rozhodnutie už onedlho. Šéf Ford Europe, Stuart Rowley, pritom hovorí, že z ekonomického hľadiska nemá zmysel vyrábať len jeden model na platforme MEB. Takže aj druhý elektromobil „VW-Ford“ by mohol byť vysoko-objemovým vozidlom.

Takéto zákazky môžu byť pritom pre koncern Volkswagen Group, ktorý chce investovať do elektromobility minimálne 30 miliárd € (najviac zo všetkých automobiliek) veľkým prínosom. A to nielen kvôli priamym príjmom, ale aj vyššiemu objemu produkcie, čo mu umožní lepšiu optimalizáciu nákladov a vyššiu efektivitu výroby.

Fordu zas môžu tieto „spoločné elektromobily“ výrazne napomôcť s plnením emisných noriem a cieľov v EÚ. Za ich nesplnenie pritom hrozia vysoké pokuty. Aj preto sa Ford rozhodol o významnú reštrukturalizáciu svojho podnikania v Európe, pričom plánuje ponúknuť elektrifikovaný variant každého svojho modelu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ford ukáže svoj elektrický „mustang-crossover“ s dojazdom 600 km v novembri
Škoda chystá aj „lacný“ elektromobil na platforme MEB
Šéf VW hovoril o kúpe Tesly, jej bankrote a Elonovi Muskovi

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár