Ford ponúkne Európanom elektromobil, ktorý vzíde zo spolupráce s VW

0

Automobilky Volkswagen Group a Ford Motor Company oznámili, že rozširujú svoju spoluprácu na úrovni aliancie aj o elektromobily. VW pritom poskytne Fordu svoju špecializovanú platformu (MEB) pre tento druh vozidiel. Prvý elektromobil americkej značky, ktorý na nej vyrastie, bude určený pre Európu.

Volkswagen a Ford sa v januári dohodli na úzkej spolupráci v rámci spoločnej aliancie. Jej cieľom je zefektívnenie vývojových a výrobných procesov a zabezpečenie konkurencieschopnosti v dynamicky meniacom sa automobilovom priemysle. Prvotným impulzom pre jej vznik bola spolupráca pri vývoji komerčných dodávok a stredne veľkých pickupov pre globálny trh.

Ambiciózna e-platforma

Aktuálne spoločnosti oznámili, že rozširujú svoju aliančnú spoluprácu aj o oblasť elektrických vozidiel. V rámci nej pritom Ford získa prístup k novej modulárnej platforme MEB, ktorá bola vyvinutá špeciálne pre elektromobily nižšej strednej a strednej triedy.

Volkswagen Group investoval do jej vývoja cca 7 miliárd $. Do roku 2022 má na nej vyrásť až 27 koncernových modelov značiek VW, Škoda, SEAT a Audi. Prvým z nich bude kompaktný hatchback Volkswagen ID.3, o ktorom výrobca tvrdí, že bude rovnako revolučný ako modely Beetle a Golf.

volkswagen elektromobily

Zdroj: VW

Šéf VW Herbert Diess sa pritom vyjadril, že chcú, aby sa stala platforma MEB priemyselný štandardom. Nemecká spoločnosť je tak ochotná zdielať túto platformu aj s výrobcami mimo koncernu a aliancie s Fordom. Dohodla sa pritom už so startupom e.GO Mobile, ktorý sa chce stať Teslou pre masy.

Elektrický Ford „MEB“ pre Európu

Prvý elektromobil od Fordu, ktorý vznikne na platforme MEB, bude určený pre Európu. Počas 6 rokov má byť vyrobených 600 000 ks, a to v Nemecku. Volkswagen pritom bude dodávateľom dielov a komponentov pre výrobu platformy MEB.

Tohto nešpecifikovaného modelu sa ale dočkáme až v roku 2023. Ešte predtým uvedie Ford na európsky trh iné elektromobily. Prvým z nich bude športové SUV strednej triedy s dojazdom 600 km (WLTP), ktoré sa začne predávať budúci rok.

Zdroj titulnej fotografie: The Verge

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Aké elektromobily môžeme očakávať v najbližšej dobe od Fordu?
VW ďakuje Tesle a Muskovi. Investuje takmer miliardu do „európskej gigafactory“
Ford investoval do „druhej Tesly“. Tá mu pomôže s vývojom elektromobilu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár