Nečakané: Ford implementuje nabíjací štandard od Tesly do svojich elektromobilov

5

Keď Tesla koncom minulého roka oznámila sprístupnenie svojho nabíjacieho štandardu NACS a vyzvala nielen výrobcov elektromobilov, aby ho prijali za severoamerický štandard, asi len málokto očakával, že pochodí. Ford však aktuálne prekvapujúco oznámil, že si osvojí nabíjací štandard svojho konkurenta.

Spoločnosť Tesla oficiálne sprístupnila „svetu“ svoj nabíjací štandard NACS v novembri 2022, pričom uviedla, že chce, aby sa stal štandardom pre nabíjanie elektromobilov v Severnej Amerike. A dodala, že tým chce podporiť svoj cieľ, ktorým je urýchlenie prechodu sveta na udržateľnú energiu.

Argumentovala pritom, že jej nabíjací systém je najrozšírenejším v Severnej Amerike a že počet vozidiel s NACS prevyšuje vozidlá s CCS v pomere 2:1. V tejto súvislosti doplnila, že sieť Tesla Supercharger v tomto regióne zahŕňa o 60 % viac nabíjacích staníc, ako je tomu v prípade nabíjacích staníc s CCS v rámci všetkých ostatných nabíjacích sietí.

Tesla tiež uviedla, že ich nabíjací konektor sa používa už viac ako 10 rokov a má za sebou 32 miliárd „nabitých km“. Dodala pritom, že ich riešenie ponúka nabíjací výkon až 1 000 kW. A takisto zdôraznila, že „slim package“ nabíjací konektor NACS neobsahuje žiadne pohyblivé časti a je o polovicu menší a 2-násobne výkonnejší ako CCS.

Napriek vymenovaným argumentom sa vo všeobecnosti nepredpokladalo, že by konkurencia, či už z oblasti automobilov alebo nabíjacej infraštruktúry, prijala riešenie, ktoré Tesla sugestívne nazvala North American Charging Standard (NACS).

Ford však prekvapil

Aktuálne spoločnosť Ford oznámila, že v spomínanom smere nadviazala spoluprácu so spoločnosťou Tesla. Výsledkom toho bude, že budúce elektromobily od Fordu budú od výroby vybavené nabíjacími portmi NACS (od r. 2025). A majitelia súčasných vozidiel Ford budú mať k dispozícii adaptér vyvinutý Teslou, ktorý im sprístupní severoamerickú sieť nabíjacích staníc Supercharger V3. Celkovo má táto spolupráca sprístupniť 12 000 „superchargerov“ v USA a Kanade.

Ford pritom uviedol, že „Tesla je lídrom v rámci budovania veľkého, spoľahlivého a efektívneho nabíjacieho systému“. A dodal, že „sieť Tesla Supercharger má vynikajúcu spoľahlivosť a konektor NACS je menší a ľahší, čo prináša zákazníkom vynikajúci zážitok“.

Šéf Fordu chválil Teslu v rozhovore s Muskom

Agentúra Reuters upozornila na niektoré zaujímavé vyjadrenia šéfa Fordu Jima Farley v rámci diskusie s Elonom Muskom vysielanej cez Twitter Spaces pred niekoľkými hodinami. Farley okrem iného Muskovi povedal, že Fordu sa na nabíjacom systéme od Tesly páčia lokality, spoľahlivosť, trasovací softvér či jednoduché používanie konektora.

„Tesla sa rúti cez železničnú stanicu ako Šinkansen rýchlosťou 300 km/h. A my sa veľa učíme,“ dodal Farley, ktorý tiež pripustil spoluprácu s ďalšími konkurentmi z oblasti elektromobility, ako sú čínske spoločnosti NIO a BYD.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla sa inšpiruje Henrym Fordom, hovorí šéf Fordu a varuje Muska pred historickým vývojom
Tesla sprístupňuje svoj nabíjací štandard s výkonom až 1 000 kW. V Amerike chce „poraziť“ CCS
Ford priznáva chyby v oblasti elektromobilov a chystá „radikálne zjednodušenie“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. My, zákazníci, potrebujeme jednotný nabíjací systém tak, ako aj u mobilov! V šetky cesty k zjednoteniu však boli v dejinách „krvavé“ !!! FORD sa síce „sklonil“ pred TESLOU, ale podľa mňa tým aj veľmi získal !!!

Pridajte komentár