Ford investoval do „druhej Tesly“. Tá mu pomôže s vývojom elektromobilu

0

Automobilka Ford oznámila, že investovala 500 mil. $ do amerického startupu Rivian, ktorý sa špecializuje na elektromobily. Ford pritom v rámci spoločného projektu postaví na platforme od Rivianu vlastný elektrický model.

Startup Rivian sa v rámci predstavenia svojich prvých dvoch elektrických vozidiel pochválil aj „skateboardovou“ platformou. Tá bola vyvinutá špeciálne pre elektromobily, pričom je vysoko modulárna. Vďaka tomu môžu na nej vyrásť rôzne typy vozidiel. A to od osobných automobilov až po vozidlá pre verejnú dopravu.

Rivian sa pritom nedávno nechal počuť, že túto platformu ponúkne aj ďalším výrobcom. Ich produkty však nesmú byť priamou konkurenciou. Šéf startupu RJ Scaringe v tejto súvislosti povedal, že evidujú záujem niekoľkých automobiliek, ako aj spoločností, ktoré chcú vstúpiť do sveta automobilového priemyslu.

No a medzi tieto spoločnosti zjavne patrila aj automobilka Ford, keďže tá oznámila, že na spomínanej platforme postaví vlastný elektromobil. Investíciou 500 mil. $ do Rivianu by si pritom mohla zabezpečiť exkluzivitu v rámci používania modulárnej platformy. Tá má však minoritný charakter, takže Rivian ostáva nezávislou spoločnosťou.

Druhá Tesla?

Rivian predstavil svoje 2 elektrické modely v novembri minulého roka. A to pickup R1T a odvodené SUV R1S. Tie pritom okamžite vyvolali obrovský globálny rozruch. Veď v rámci troch verzií ponúkajú dojazd až 660 km podľa realistického cyklu WLTP a výkon 562 kW.

Svetlá výška okolo 36 cm je pritom neklamným znakom, že ide o skutočné offroady. Napriek tomu však ponúkajú luxus, zaujímavý dizajn a vysokú úroveň praktickosti a priestoru. Zrejme aj preto začali mnohí považovať spoločnosť Rivian za druhú Teslu. Sú to síce predčasné závery, ale rozhodne by sme neboli proti, keby sa tak stalo.

Spoločný elektromobil novej generácie

Zdá sa tak, že Ford, ktorý vyvinie v spolupráci s Rivian vlastný elektromobil, a to na spomínanej modulárnej „skateboard“ platforme, bude mať na čom „stavať“. V tejto chvíli však nepoznáme o aký typ vozidla pôjde. Bude to elektrický pickup?

Ford pred časom potvrdil, že pracuje na elektrickej verzii svojho amerického bestselleru F-150 (pickup). Cesty pritom už brázdia jeho „testovacie muly“. Takže vozidlo je zrejme v pokročilej fáze vývoja. Navyše, ako sme spomínali, Rivian sa v minulosti vyjadril, že platformu poskytne výrobcom, ktorých produkty mu nebudú priamo konkurovať.

To však nemusí byť po štedrej investícii Fordu smerodajné, Ford pritom v tlačovej správe spomína spoločný vývoj elektromobilu nasledujúcej generácie. Takže teoreticky by mohlo ísť o nástupcu elektrického modelu F-150. Toto sú však len čisté špekulácie, a tak na prvé informácie o spoločnom elektromobile si budeme musieť ešte počkať.

Zdroj titulnej fotografie: Rivian

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ford elektrifikuje Európu! Ponúkne aj SUV s dojazdom 600 km
Rivian považujú za druhú Teslu. Jeho elektromobily mieria aj do Európy
Tesla odhalila prvú ukážku svojho pickupu a nikto si to nevšimol

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár