Extrémna elektro-dodávka od Fordu s výkonom 1 471 kW demonštruje možnosti e-pohonu

2

Ford sa chce stať svetovým lídrom v oblasti ľahkých úžitkových elektromobilov, na čo upozorňuje aj nedávno predstaveným „extrémom“ Ford Pro Electric SuperVan. Tento výskumný prototyp elektrickej dodávky je zrejme historicky najrýchlejším vanom a podľa Fordu má demonštrovať schopnosti elektrického pohonu a rozšírenej konektivity, ktorú v bežnom živote ocenia správcovia vozových parkov.

Ford uvádza, že unikátnym prototypom Pro Electric SuperVan, ktorý vychádza z nedávno predstavenej „civilnej“ elektrickej dodávky E-Transit Custom, začína písať prvú elektrifikovanú kapitolu v histórii legendárnych SuperVanov. Ford pritom predstavil svoj prvý „SuperVan“ ešte v roku 1971.

Šialené parametre

Ak chcel Ford zaujať a upozorniť na svoje ambície v oblasti komerčných elektrických vozidiel, tak sa mu to podarilo. A to nielen športovým vzhľadom, ale aj parametrami „haló špeciálu“ Ford Pro Electric SuperVan. Veď ten je vybavený 4 elektromotormi s celkovým výkonom 1 471 kW (2 000 koní), vďaka čomu má dosiahnuť maximálnu rýchlosť 320 km/h a zrýchliť z 0 na 100 km/h pod 2 s, čím by mal prekonať aj Teslu Model S Plaid a dostať sa na úroveň hyperšportu Rimac Nevera.

Základom konštrukcie vozidla je podlahová plošina z modelu E-Transit Custom, ktorá je však doplnená o trubkový rám a kompozitné panely karosérie. Podvozok bol navrhnutý špeciálne pre tento model a je dimenzovaný na závodné okruhy.

„Špeciálna“ detailnejšie nešpecifikovaná kvapalinou chladená batéria má kapacitu 50 kWh a jej plné nabitie trvá cca 45 min. Údaj o aspoň odhadovanom dojazde Ford nezverejnil. V prípade takéhoto špeciálu to však nie je dôležité. Zrejme stačí, aby vozidlo zvládlo pár predvádzacích jázd na okruhu.

Aj rozšírená konektivita

Ford tiež uvádza, že rozšírená konektivita „umožňuje prenos dát pre správu vozidla v reálnom čase na diaľku, rovnako ako to funguje v prípade integrovaných online služieb zvyšujúcich produktivitu viac než 125 000 zákazníkov Ford Pro v Európe.“

„Podstatou Ford Pro je zrýchľovanie produktivity našich zákazníkov. Prečo teda nevytvoriť nový elektrický SuperVan, ktorý ukazuje možnosti elektrifikácie a konektivity?“ povedal Hans Schep, šéf Ford Pro pre Európu.

ford pro electric supervan

Zdroj: Ford

Ford tiež uviedol, že elektromobil Pro Electric SuperVan slúži ako demonštrátor ich schopností v oblasti elektrického pohonu, ako aj vysokorýchlostný vedecký experiment. A to preto, že model nezväzujú homologizačné predpisy, čo umožňuje posúvať technické hranice a získavať poznatky využiteľné na zdokonaľovanie závodných a cestných vozidiel či softvéru a služieb.

Zdroj: Ford 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Cenová vojna elektromobilov sa blíži, pretože náklady klesnú, uvádza šéf Fordu
Ford chystá pre Európu 7 elektromobilov. Pomôže mu pritom aj VW
Sony sa spája s Hondou kvôli elektromobilom, Ford sa delí na „elektrickú a spaľovaciu“ divíziu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár