Top Gear otestoval elektrický Ford Mustang Mach-E. Aké sú prvé dojmy?

0

Prvé kusy očakávaného plne elektrického crossoveru Ford Mustang Mach-E, o ktorom výrobca otvorene hovoril, že má konkurovať priamo Tesle Model Y, sú už v Európe. Prví novinári pritom už mali možnosť toto vozidlo otestovať. A to aj redakcia Top Gear-u.

Nórsky importér značky Ford zhruba pred 3 týždňami uviedol, že do krajiny doviezol prvé kusy elektromobilu Ford Mustang Mach-E. Tie sú určené pre zákaznícke skúšobné jazdy, ktoré budú spustené v januári. Zdá sa pritom, že ešte predtým prejdú, resp. už prešli rukami prvých novinárov.

A redakcia Top Gearu bola zjavne jednou z prvých, ktorá mala možnosť vyskúšať tento elektrický crossover strednej triedy. Konkrétne verziu s pohonom všetkých kolies (AWD) a „rozšíreným“ dojazdom (Extended Range).

Tento model je vybavený batériou s celkovou kapacitou 98,8 kWh (využiteľná kapacita 88 kWh), pričom tá má zabezpečiť dojazd 540 km (WLTP). Top Gear uvádza, že počas skúšobnej jazdy v chladnom britskom decembrovom počasí prešlo vozidlo na 1 kWh energie 3 míle (4,83 km), čo by znamenalo dojazd 425 km na jedno kompletné nabitie.

Top Gear dodal, že „3 míle/kWh sú viac, ako dostali od konkurenčnej Tesly.“ Bolo by pritom fér uviesť, od akej konkrétnej Tesly a za akých podmienok. Na základe certifikovaných testov EPA je totiž porovnateľná Tesla Model Y (AWD Long Range 2021), ktorú pravdepodobne ešte nemali možnosť otestovať, podstatne efektívnejším elektromobilom.

Ak porovnávali Ford Mustang Mach-E napríklad s o triedu väčšou, ťažšou a podstatne výkonnejšou Teslou Model X Performance s 22″ kolesami (vysoký valivý odpor), tak by to bolo pochopiteľné, avšak určite nie spravodlivé.

ford mustang mach-e vs tesla spotreba

Zdroj: EPA/Fueleconomy

Verdikt?

Aký teda je elektrický Mustang, ktorý v testovanej verzii s avizovanou „európskou“ cenou od 62 900 € (s DPH) okrem iného ponúka výkon 258 kW a krútiaci moment 580 Nm? V zhrnutí svojej skúšobnej jazdy Top Gear uvádza, že ak odignoruje značku Mustang, crossover Mach-E je vyzreté vozidlo.

Podľa britskej redakcie sa nedá spochybniť, že ide o „veľmi dobre vykonaný stroj“. Má byť niekde medzi lifestylovým a všestranne rodinným vozidlom, podobne ako Polestar 2 alebo Jaguar I-Pace a je tiež pútavý z hľadiska riadenia, aj keď to nie je „skutočný“ Mustang. Ale ako elektrický crossover je to dobré vozidlo.

Každopádne je dobré určite to, že Ford vôbec prišiel s takýmto vozidlom, čo ocenil aj šéf Tesly Elon Musk. A aj keď zrejme nepôjde o žiadneho lídra z hľadiska efektivity, zatiaľ sa zdá, že by to mohol byť prínosný elektromobil, ktorí si nájde zákazníkov. Takže sa môžeme tešiť, že dodávky prvým európskym zákazníkom budú spustené „začiatkom budúceho roka“. Na Slovensku si však zrejme počkáme dlhšie.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ford znížil ceny elektrického crossoveru Mustang Mach-E
Ford predstavil elektrickú verziu napredávanejšej dodávky na svete
Ford otestoval dojazd Mustangu Mach-E. Naplnil papierovú hodnotu?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár