Elektrický Ford Mustang s 900 koňmi poslúži na testovanie novej technológie

2

Aktuálne predstavený super-výkonný elektrický prototyp Ford Mustang Lithium je predzvesťou „e-ofenzívy“ tradičného amerického výrobcu automobilov. Poslúži pritom na otestovanie špičkových elektrických technológií, ktoré sa nachádzajú pod jeho „kapotou“.

Elektromobil Ford Mustang Lithium je výsledkom spolupráce automobilky Ford a nemeckého dodávateľa pre automobilový priemysel Webasto. Ford pritom hovorí, že nejde len o „jednorázový“ prototyp demonštrujúci možnosti elektrifikácie najpredávanejšieho športového modelu na svete.

Podľa americkej automobilky je to testovacia platforma pre technológie batérií a termomanažmentu, ktoré vyvinuli spoločnosti Ford a Webasto pre segment elektromobility. Šéf produktového vývoja značky Ford, Hau Thai-Tang, dodáva, že tento elektrický prototyp ukazuje zákazníkom, čo môže priniesť elektrický pohon vozidlu, ktoré dobre poznajú a milujú, a to z hľadiska výkonu.

Špecifikácie

Ford uvádza, že elektrický pohon umožňuje zvýšenie výkonu modelu Mustang, a to nielen v oblastiach, v ktorých dominujú elektromobily. V útrobách vozidla pritom nájdeme 800-voltový systém, pričom takým sa zatiaľ môžu pochváliť iba dva veľmi drahé modely Porsche Taycan a Aston Martin Repide E. Moderné elektromobily bežne disponujú systémom s maximálne polovičným napätím.

Vysokonapäťový systém s duálnymi konvertormi prináša podľa Fordu nižšiu hmotnosť, vyšší výkon a viac elektrickej sily, pričom generuje menej tepla. Výkon pritom zabezpečuje duálny elektromotor s 900 konskými silami a krútiacim momentom 1 356 Nm.

Ford Mustang Lithium využíva na elektromobily veľmi netradičnú 6-stupňovú manuálnu prevodovku. Tú by sme však nemali nájsť v budúcich bežných e-modeloch od Fordu. V tomto smere môžeme očakávať pravdepodobne jeden stály prevod.

Čo sa týka chystanej ofenzívy elektrických modelov značky Ford, tú odštartuje budúci rok SUV s predpokladaným názvom Ford Mach E, „cieľovým“ dojazdom 600 km (WLTP) a dizajnom inšpirovaným modelom Mustang. Zástupcovia automobilky sa pritom netaja tým, že ním chcú konkurovať chystanej Tesle Model Y.

Zdroj: Ford  

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ford poodhaľuje svoje elektrické „Mustang-SUV“, ktoré predstaví onedlho
Genovation GXE je najrýchlejší elektromobil, ktorý môže jazdiť po cestách
Ford postaví na platforme od VW zrejme aj druhý elektromobil

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár