Klasické Mustangy dostanú elektropohon. Budú extra rýchle a drahé

2

Jedny z najkrajších klasických športiakov, rôzne modelové variácie Fordu Mustang zo 60. rokov, budú dostupné ako „nové“ elektromobily. Britská spoločnosť Charge Automotive totiž prepojí ich klasickú karosériu s najmodernejšími technológiami. Výsledkom budú extra rýchle vozidlá s modernými vymoženosťami a vzhľadom automobilovej klasiky za nemálo peňazí.

Elektrický pohon preniká do všetkých sfér mobility. Tak prečo ho nepoužiť aj v rámci klasických športiakov. Majiteľ tým získa spoľahlivejšie, v podstate bezúdržbové vozidlo so súčasnými parametrami. Pre niekoho však môže byť daňou absencia zvuku nenásytného vysoko-objemového motora.

Nemalá „limitka“

Britská spoločnosť Charge Automotive si uvedomila, že o prepojenie klasického dizajnu (karosérie sú licencované Fordom) a najmodernejšej techniky by mohol byť záujem. Obzvlášť keď sa bude jednať o limitovanú sériu vozidiel. Rôzne varianty Fordu Mustang 1. generácie zo 60. rokov budú dostupné v obmedzenom počte 499 kusov, pričom každé vozidlo bude upravené na mieru.

Majiteľ však získa okrem unikátneho auta aj výnimočnú rýchlosť. Veď elektrické Mustangy majú zrýchliť z 0 na 100 km/h len za 3,09 sekundy. Nepotrebujú pritom žiadny výnimočný výkon, ako napríklad superšporty so spaľovacím motorom.

Extrémny krútiaci moment

Maximálny výkon elektrickej pohonnej jednotky Fordu Mustang je 300 kW, pričom krútiaci moment motora dosahuje 1 200 Nm a krútiaci moment kolies až 7 500 Nm. Dostupné budú varianty s pohonom oboch náprav alebo zadnej nápravy.

O dopovanie elektromotora sa postará 64 kWh batéria. Tá zabezpečí nie príliš oslnivý dojazd 200 km, avšak v prípade tohto druhu vozidla by to nemal byť až taký problém. Batéria podporuje rýchlonabíjanie výkonom maximálne 50 kW.

Displej a la Tesla

Výrobca hovorí, že interiér vozidiel bude luxusný a robený na mieru. Produktové video (na konci článku) naznačuje, že vo vozidle nájdeme veľký centrálny displej podobný tomu z Tesly Model S a Model X. Dodávateľom batérií, motorov, výkonovej elektroniky a digitálneho rozhrania bude skúsená spoločnosť Arrival, ktorá pracuje napríklad aj na elektrickej dodávke pre UPS.

Za výnimočnosť sa platí

Spoločnosť Charge Automotive nerobí žiadne okolky a svoje elektrické Mustangy oceňuje na minimálne 200 000 libier (226 000 €). Vozidlá je možné pritom zarezervovať za 5 000 libier. Záujemcovia si ich budú môcť vyskúšať v rámci testovacích jázd. Tie bude spoločnosť organizovať vo viacerých metropolách po celom svete (najbližšie v Mníchove). Prvé vozidlá by sa mali dostať k zákazníkom v septembri.

SÚVISIACE ČLÁNKY (pokračovanie nižšie):
V najnovšej upútavke od Fordu sa mihol elektrický Mustang
Jaguar E-Type Zero: Klasika zo 60. rokov pôjde do výroby ako elektromobil
Peugeot odhalil retro-futuristické coupé so 100 kWh batériou

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Charge Automotive

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Uz aj tie mustangy nam ide ten elektropohon dojebat… Zakazal by som elektropohon pre auta, auto ma byt auto, nie elektro hracka. Zvuk motora elektroauta (ocul som toyotu) na figu. Auto ma priast l, vrcat alebo revat a vonat po benzine alebo nafte

  2. Povedz mi prosím Alex King. Načo potom chodíš na takéto portály keď si toho odporcom. Prišiel si sem naozaj iba napísať nepríjemný komentár? Radšej si to mohol prehliadnuť ísť ďalej a redaktor by mal dobrý pocit z pekného článku a ty čisté svedomie. Nabudúce to skús. Pomáha to.

Pridajte komentár