Ford ukáže svoj elektrický „mustang-crossover“ s dojazdom 600 km v novembri

2

Automobilka Ford avizuje elektrický crossover s dlhým dojazdom a dizajnom inšpirovaným športovou ikonou Mustang už od januára 2018. Doteraz nám však ukázala len jedinú jeho ukážku, ktorá toho moc neodhalila. Hovorca spoločnosti však sľúbil, že v novembri ukáže Ford viac.

Nový elektrický Ford bude patriť do novej skupiny produktov značky „Ford Icons“. Tá bude zgrupovať modely, ktoré majú súvis s historickými názvami modelov ako napr. Mustang či Bronco, informuje Detroit Bureau. Napriek tomu stále nevieme, ako sa bude tento elektrický crossover strednej triedy volať.

Pôvodný názov Ford Mach 1 totiž pobúril fanúšikov športových verzií vozidiel Ford, ktoré niesli tento „prívlastok“ v minulosti. A tak sa americká automobilka „vzdala“ tohto mena. Nová registračná známka pritom naznačuje, že chystaný elektromobil by mohol niesť názov Ford Mach E.

Oficiálne informácie

Ford doteraz prezradil, že elektrický crossover ponúkne dojazd až 600 km (WLTP), pričom na trh dorazí v podobnom období ako Tesla Model Y, ktorej chce konkurovať. Tzn. koncom budúceho roka. Potešiteľné je, že modelu sa dočkáme aj v Európe, a to zrejme v rámci prvej vlny. Ford sa tiež nechal počuť, že máme očakávať dizajnové prvky prevzaté z modelu Mustang. Aktuálne hovorca automobilky informuje, že verejnosť by sa mala dočkať „prvého pohľadu na nové SUV v novembri“ tohto roka.

Portál Motor 1 dopĺňa, že podľa neoficiálnych správ by mala americká automobilka ponúknuť minimálne 2 verzie. Základná má zabezpečiť dojazd okolo 480 km (zrejme podľa WLTP) a vyššia 600 km (WLTP). V pláne má byť aj vysokovýkonná verzia. Nie je však známe, či ide o samostatnú verziu alebo vysoký výkon ponúkne verzia s vyšším dojazdom.

Čo cena?

„Ford Mach E“ má byť podľa výrobcu cenovo dostupný. V tejto súvislosti sa objavili špekulácie o cene okolo 45 000 $. To by mohlo po prepočítaní a zahrnutí DPH znamenať európsku cenovku cca 48 000 €. Budeme dúfať, že tá sa bude v prípade potvrdenia vzťahovať na vyšší model.

Pri pohľade na avizované cenovky konkurenčnej Tesly Model Y je to však zrejme len „zbožné prianie“. Veď verzia Long Range s dojazdom 540 km (WLTP) je predbežne nacenená na 56 000 € (nemecký trh s DPH). Každopádne sme veľmi zvedaví, ako sa obe americké automobilky postavia k cenotvorbe. A to aj v kontexte ďalších podobných elektrických modelov, ktoré začnú prichádzať na trh od budúceho roka.

Zdroj titulného ilustračného obrázku (neoficiálny render): Kolesa.ru

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ford sa učí od startupu, ako stavať elektromobily
Ford ponúkne Európanom elektromobil, ktorý vzíde zo spolupráce s VW
Aké elektromobily môžeme očakávať v najbližšej dobe od Fordu?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Navrhujem pre zvýšenie dojazdu ťahať za autom tender s batériami ako parné lokomotívy. A miesto tankovania by sa len prepriahali tendre. Hahaha.

Pridajte komentár