Elektrický Focus má byť ďalším z elektromobilov značky Ford. Vychádzať by mohol z VW ID.3

1

Ford potrebuje podstatne rozšíriť svoje chudobné portfólio elektromobilov, ak chce naplniť svoje pomerne ambiciózne plány ohľadom elektromobility. No a jedným z ďalších elektrických modelov by mal byť Ford Focus, ktorý by mohol byť blízky Volkswagenu ID.3.

Ford je jednou zo 6 automobiliek, ktoré sa nedávno pri príležitosti Konferencie OSN o zmene klímy v Glasgowe (COP26) zaviazali, že do roku 2040 ukončia výrobu spaľovacích áut. V rámci cesty k tomuto cieľu Ford najskôr začiatkom roka predstavil odvážny plán elektrifikácie svojho európskeho portfólia. Od roku 2026 chce totiž ponúkať len elektromobily a plug-in hybridy a do roku 2030 už len elektromobily.

V máji potom predstavil komplexnejšiu stratégiu elektrifikácie, ktorá do roku 2025 zhltne 30 mld. $. Tieto financie pôjdu aj do vývoja vlastných špecializovaných platforiem pre elektromobily a vlastných batérií. Ešte predtým však Ford pre svoje elektrické modely použije platformu MEB od svojho aliančného partnera VW Group.

Americká značka nám okrem iného sľubuje elektromobil navrhnutý špeciálne pre Európu, ktorý sa bude vyrábať v Kolíne nad Rýnom. V rámci rovnakej továrne tiež zvažuje produkciu ďalšieho plne elektrické modelu. Oba by pritom boli postavené na spomínanej platforme MEB.

Menší crossover a elektrický Focus?

Prvý z avizovaných modelov by mal byť podľa hlavného dizajnéra spoločnosti Ford of Europe, Murata Guelera, crossoverom, ktorý sa zaradí pod model Mustang Mach-e, pričom aj ten má byť inspirovaný ikonickým modelom Mustang.

No a zdá sa, že druhým modelom, ktorý vyrastie na platforme MEB, by mohol byť Ford Focus. Aktuálne totiž Autocar informuje, že sa máme pripraviť na elektrický Ford Focus, pričom sa odvoláva na spomínaného európskeho šéfdizajnéra Fordu, Murata Guelera.

Ten mal totiž naznačiť, že elektrický Ford Focus patrí medzi elektromobily, ktoré už majú svoje náčrty a ktoré sa dostanú na trh v nasledujúcich rokoch. A keďže Ford Focus je rovnako ako Volkswagen ID.3, ktorý vyrástol na platforme MEB, hatchbackom nižšej strednej triedy, mohol by mať s týmto prvým modelom z rodiny VW ID veľa spoločného, hlavne čo sa týka techniky.

Nešlo by pritom o prvý plne elektrický Ford Focus. Ten sa totiž vyrábal v rokoch 2011 až 2018 ako elektrická verzia modelu Focus 3. generácie.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ford avizuje nabíjanie elektromobilov rýchlosťou tankovania aj vďaka špeciálnemu káblu
Ford požičal obyvateľom najmenšieho britkého mesta Fordwich elektromobily Mustang Mach-E
Najpredávanejšie americké auto dostalo elektrickú verziu so štartovacou cenou Tesly Cybertruck

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár