Elon Musk opäť pogratuloval Fordu k novému elektromobilu, o ktorý je veľký záujem. Prekoná Teslu Cybertruck?

3

Elon Musk podporuje elektromobilitu ako celok, pričom nemá problém pochváliť elektromobily konkurencie. Uvedomuje si totiž, že bez iných výrobcov nebude možná plná transformácia automobilového priemyslu. A ďalším pomocníkom na tejto ceste môže byť nedávno predstavená elektrická verzia amerického bestselleru Ford F-150, ktorá bude zrejme najväčším konkurentom Tesly Cybertruck, na ktorú sa vraj môže podľa aktuálnych odhadov vzťahovať vyše milión rezervácií.

Šéf Tesly nadviazal na svoju predchádzajúcu pochvalu automobilky Ford za to, že prichádza so zaujímavými elektromobilmi. Po predstavení modelu Mustang Mach-E, ktorý konkuruje Modelu Y uviedol: „Gratulujem k Mach-E. Udržateľné/elektrické automobily sú budúcnosť!! Oznámenie Fordu vo mne vzbudzuje nadšenie, pretože povzbudí aj ostatných výrobcov, aby išli do elektromobilov.“ 

A aktuálne po predstavení pickupu Ford F-150 Lightning, ktorý zas vyzve Teslu Cybertruck, cez Twitter v reakcii na článok o novinke od Fordu napísal nasledovné: „Gratulujem Fordu k objatiu elektrickej budúcnosti.“ A to je pre Ford určite ďalšia dobrá reklama.

Môže sa zdať, že Musk si aspoň takto navonok nerobí z konkurenčných elektromobilov veľkú hlavu, pretože ako nedávno uviedla Tesla, za najväčšiu konkurenciu považuje spaľovacie autá, ktoré majú trhový podiel 98 %. Šéf Tesly pritom už pred viacerými rokmi uviedol, že skutočnou konkurenciou Tesly nie je „malý pramienok“ elektromobilov od iných výrobcov, ale skôr obrovská záplava spaľovákov, ktoré sa „vylievajú“ každý deň z tovární po celom svete. Aj preto sa Tesla rozhodla sprístupniť svoje dovtedajšie patenty všetkým, čo ich použijú v dobrej viere.

Elon Musk v minulosti tiež pochválil Porsche Taycan, ktoré z časti konkuruje Tesle Model S. Najskôr si zažartoval, že prívlastok Turbo nezaznamená to, čo si myslíme. Potom dodal: „Taycan sa ale javí ako dobré auto. Jeho čas na Nürburgringu je skvelý.“

O elektrické pickupy je veľký záujem

Vráťme sa však ešte k nedávno predstavenému elektrickému pickupu Ford F-150 Lightning. O ten je totiž zdá sa veľký záujem. Dokazuje to počet rezervácií, ktorý podľa šéfa značky Jima Farleya počas prvých 12 hodín od predstavenia a spustenia rezervačného systému dosiahol sumu 20 000. Farley potom neskôr dodal, že za necelých 48 hodín evidujú cez 44 500 rezervácií.

To sú určite veľmi pekné čísla, pričom sme zvedaví, ako sa bude počet rezervácií vyvíjať v priebehu času. Tesla totiž podľa Muska 4 dni od predstavenia prototypu modelu Cybertruck evidovala 200 000 rezervácií a po 5 dňoch 250 000 rezervácií.

Vo februári minulého roku šéf Tesly zas uviedol, že ich „kontroverzný“ elektrický pickup Tesla Cybertruck je vypredaný na 3 až 4 roky dopredu. A v septembri už hovoril o možnom čísle 600 000 a viac, pričom dodal, že to prestali počítať. No a aktuálne sa objavila správa, že na Cybertruck by mohlo byť uskutočnených viac ako milión rezervácií, upozorňuje Drive Tesla Canada.

Vyplývať to má zo sledovania rezervačných čísel, takže tento údaj treba brať s rezervou. A s rezervou treba brať aj rezervácie ako také, keďže samozrejme automaticky neznamenajú reálnu objednávku. Obzvlášť, keď záloha v nevysokej výške 100 $ je v prípade oboch spomínaných pickupov vratná. Každopádne rezervácie naznačujú, že o tieto vozidlá je veľký záujem. Samozrejme najmä v Severnej Amerike.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Je v Európe záujem o Teslu Cybertruck? Top 10 krajín podľa počtu rezervácií
Najpredávanejšie americké auto dostalo elektrickú verziu so štartovacou cenou Tesly Cybertruck
Elon Musk pripomína, že patenty Tesly sú dostupné pre všetkých

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Aj malý výber je výber !!!! FORD zrejme bude vyhovovať konzervatívnejším zákazníkom, ktorý majú radi automobilovú klasiku.

  2. Je super, že aj také vozidlo ako je F-150-ka je v elektrike, ale osobne veľmi pickupovité autá nemusím. Ja by som veľmi rád videl nový Land Rover Defender 110 v elektrike. Keďže má nosnosť akú má, tak by nejaká 150 kWh batéria nemala byť problém, nech to má aj perfektný dojazd. A dva elektromotory by v teréne robili divy. Kiežby som sa dožil toho, že by som ho mal v garáži.

    • Bohužiaľ legendárni výrobcovia modelov Land Rover Defender, Suzuki Jimny, Lada Niva, Mitsubishi Pajero, Toyota Land Cruiser sú presne tí ktorí zaspali dobu. Ich miesto preberú vo svete dravé Čínske firmy. Tie, ktoré investujú do výroby batérií…

      Ale prv než to príde k nám musia venovať sily škálovaniu výroby batérií pre vlastný trh, ktorý je mimochodom uvedomelejší než Európsky. A potom prídu Číňania zdecimovať našich výrobcov. Podobne ako sa to stalo s Japonskými motorkami a malými autami. Následne budú automobilky žobrať peniaze na záchranu od EU a zaplatí to stredná trieda na daniach. K tomu treba prirátať vražednú kombináciu pre náš priemysel v podobe EV áut a AI, kde budú Číňania o 10 rokov dominovať. Ako dnes pri mobiloch…

Pridajte komentár