Ford predstavil svoj prvý „európsky“ elektromobil postavený na platforme od VW

5

Automobilka Ford, ktorá chce mať v rámci Európy do roku 2030 čisto elektrické portfólio, predstavila svoj prvý elektromobil, ktorý vzišiel zo spolupráce s VW – „plne elektrický Ford Explorer„.

Ford uvádza, že ich plne elektrický Explorer spája nemeckú techniku s výrazným americkým štýlom. To preto, že vyrástol na už dobre známej e-platforme MEB od koncernu VW Group. Tá je pritom základom napr. pre modely VW ID.3/4/5, Škoda Enyaq iV, Audi Q4 e-tron či Cupra Born.

Názov novinky, Ford Explorer, je zatiaľ dosť mätúci, pretože Ford predáva pod týmto menom aj úplne iný model so spaľovacími motormi aj hybridným pohonom. Tak snáď sa dočkáme nejakého oficiálneho dodatku, aby sa tieto vozidla dali dobre odlíšiť.

Plne elektrický Explorer je podľa výrobcu crossoverom strednej veľkosti, podľa všetkého sa však zaradí o triedu nižšie pod model strednej triedy Ford Mustang Mach-E. Aj keď zatiaľ nepoznáme presné rozmery predstaveného vozidla (Ford okrajovo spomína len dĺžku pod 4,5 m), môžeme zrejme očakávať podobnú veľkosť ako v prípade VW ID.4.

Ďalej sme sa dozvedeli, že elektrický Ford Explorer bol skonštruovaný a vyrobený v Nemecku, bude dostupný s pohonom zadnej nápravy aj všetkých 4 kolies, ponúka 5 miest na sedenie, poskytuje batožinový priestor s objemom cca 470 l a z 10 na 80 % sa nabije za 25 min. Čo sa týka ďalších technických špecifikácií, Ford zatiaľ mlčí. Tie by sa ale nemali líšiť od modelov ako VW ID.4 či Škoda Enyaq iV.

V interiéri nájdeme napr. pozdĺžne pohyblivý 15-palcový dotykový displej infotainmentu, priehradku na 2 smartfóny so štandardne dodávaným bezdrôtovým nabíjacím systémom či systém SYNC Move, ktorý poskytuje bezdrôtovú kompatibilitu so systémami Android Auto a Apple CarPlay.

V štandarde tiež nájdeme vyhrievané predné sedadlá a volant, masážne sedadlo vodiča, klimatizáciu, bezkľúčový vstup či bezdotykové ovládania dverí batožinového priestoru.

Elektrický Ford Explorer bude dostupný v dvoch „bohato vybavených“ variantoch „Explorer“ a „Explorer Premium“. Rezervovať si ich má byť možné už teraz. Spustenie objednávok je naplánované na tento rok. Výrobca pritom predpokladá základnú cenu pod 45 000 €.

„Explorer je priekopníkom novej generácie skvelých elektromobilov značky Ford. Vychádzajúc z amerických koreňov, ale vyrobený v Kolíne nad Rýnom pre našich zákazníkov v Európe, je pripravený na veľké dobrodružstvá a plne vybavený všetkým, čo budú naši zákazníci potrebovať na každodenné jazdenie,“ povedal Martin Sander, šéf európskej divízie Ford Model e.

Zdroj: Ford

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ford chystá pre Európu 7 elektromobilov. Pomôže mu pritom aj VW
Ford priznáva chyby v oblasti elektromobilov a chystá „radikálne zjednodušenie“
Cenová vojna elektromobilov sa blíži, pretože náklady klesnú, uvádza šéf Fordu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Žiadny technický skok v pred, len bude mať trochu dizajn a logo FORD, a Ford AG, Köln „započet“ do kroniky výrobcov BEV ďalším typom!

    • Myslím, že už si to s tým F napísal viackrát! My máme Ford Transit a Peugeot Boxer. Nie je to až tak zlé! Čo sa týka reálneho dojazdu, s tým majú problém všetky BEV, a tie športové s vysokým výkonom najväčšie! Stačí „pár krát“ pridať „plyn“, a v batérii sa robí „čierna diera“!!! 🙂

      • opakovanie je matka mudrosti 😉
        s Teslou problemy s dojazdom som este nemal, to co mi pise to plati… a ked sa neponahlam, dostanem M3 aj pod 90Wh/km, inac bezne 120Wh/km 😉

Pridajte komentár