Aké elektromobily môžeme očakávať v najbližšej dobe od Fordu?

0

Automobilka Ford oznámila minulý rok veľké plány v oblasti elektromobility. Nedávno zas masívnu elektrifikáciu modelov pre európsky trh. Akých elektromobilov sa pritom máme dočkať?

Ford chce do roku 2022 investovať do elektromobility 11 miliárd $. Tie majú priniesť až 40 elektrifikovaných modelov, vrátane 16 plne elektrických. Prvými z nich by mali byť nasledovné vozidlá.

Ford „Mach E“

O prvom elektromobile novej generácie sa hovorí už pomerne dlho. Napriek tomu o ňom zas tak veľa nevieme. Zhrňme si preto všetky dostupné informácie. Nová registračná známka Fordu naznačuje, že by mohol niesť meno Mach E, pričom pôvodne sa mal volať Mach 1. Pôvodný názov však pobúril fanúšikov športových verzií vozidiel Ford, ktoré niesli tento „prívlastok“ v minulosti.

Ford „Mach E“ bude elektrickým crossoverom, ktorý má niesť prvky športového modelu Mustang. Ford sa pritom netají tým, že má byť konkurenciou Tesly Model Y, takže bude spadať do strednej triedy. Ponúkne dojazd až 600 km (WLTP), no napriek tomu má byť podľa predstaviteľov automobilky cenovo dostupný.

Jeho cena by však mala začínať na sume okolo 45 000 $. To by mohlo po prepočítaní a zahrnutí DPH znamenať európsku cenovku cca 48 000 €. To nie je rozhodne málo, budeme teda „naivne“ dúfať, že už základná verzia ponúkne spomínaný dojazd 600 km, nakoľko sa doteraz nespomínali verzie s kapacitne rozdielnymi batériami. Elektrický crossover má prísť na trh v 2. polovici budúceho roka.

Viacero modelov nižšej strednej triedy

Portál Green car reports tiež informuje, že Ford chystá aj viacero elektromobilov segmentu C, teda nižšej strednej triedy. Tie vyrastú na spoločnej škálovateľnej platforme, vďaka ktorej má Ford pokryť širokú škálu karosárskych typov vozidiel. Očakávať môžeme hatchback, crossover a SUV. A dokonca aj sedan, napriek tomu, že Ford oznámil, že upúšťa od tohto typu vozidiel.

Luxusné SUV

Nedávno sme informovali, že Ford investoval do zaujímavého starupu Rivian, ktorý niektorí považujú za druhú Teslu. Ford sa pritom vyjadril, že v spolupráci s touto novou automobilkou vyvinie plne elektrický automobil. Viac však o tomto modeli neprezradil.

Podľa Green car reports, ktorý s Fordom komunikoval o jeho „e-plánoch“, by to však mohlo byť luxusné SUV. To by sa pritom mohlo zrejme postaviť Tesle Model X, nakoľko Rivian disponuje platformou, ktorá môže byť vybavená pohonnou jednotkou s výkonom až 562 kW a batériami s kapacitou 105, 135 a 180 kWh.

Elektrické modely Transit a F-150

Ford pri príležitosti predstavenia svojich „elektrických“ plánov v Európe potvrdil, že v roku 2021 sa dočkáme aj plne elektrickej verzie dodávky Transit. Rovnako tak treba počítať s elektrickým pickupom F-150, ktorý je americkým bestsellerom Fordu na americkom trhu. Jeho dostupnosť v Európe je však nateraz otázna.

Elektrický Mustang?

Ford už v minulosti v podstate potvrdil, že by sme sa mali dočkať plug-in hybridnej verzie jeho športovej ikony Mustang. V súvislosti s týmto modelom sa však špekuluje aj o plne elektrickej verzii. Tieto špekulácie pritom podporilo aj oficiálne video od Fordu.

ford mustang electric

 Zdroj titulného neoficiálneho rendra: Motor1

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ford elektrifikuje Európu! Ponúkne aj SUV s dojazdom 600 km
VW a Ford vytvorili alianciu a podpísali memorandum o elektromobiloch
Po BMW či Hyundai investoval do solid-state batérií Solid Power aj Ford

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár