FORD: „Do roku 2022 uvedieme na trh 16 elektromobilov a 24 hybridov“

1

Automobilka Ford oznámila, že do roku 2022 plánuje až 40 elektrifikovaných modelov. 16 z nich bude pritom čisto elektrických. Z tohto dôvodu navýši svoj pôvodný rozpočet určený pre elektrifikáciu svojho modelového portfólia takmer 2,5-násobne. Prvým elektromobilom značky bude SUV, ktoré by mohlo niesť názov Mach 1.

Je tomu presne 3/4 roka, čo mladá spoločnosť Tesla prekonala v trhovej hodnote tradičnú svetovú automobilku Ford. A to je pomerne silný náznak toho, kam sa bude budúcnosť automobilizmu uberať už v najbližších rokoch. Zrejme aj z tohto dôvodu Ford v priebehu minulého roka odvolal svojho generálneho riaditeľa Marka Fieldsa a nahradil ho novou krvou v podobe Jima Hacketta, ktorý sa vyjadril, že elektrifikáciu vníma ako urgentnú potrebu.

SÚVISIACE ČLÁNKY: 
7 najočakávanejších elektromobilov, ktoré prídu na trh v tomto roku
Nový Nissan Leaf dostal slovenské ceny. Predávať sa bude v 4 stupňoch výbavy

Pár mesiacov od jeho nástupu teraz Ford oznamuje veľkú ofenzívu elektrifikovaných modelov. Do elektromobility plánuje investovať do roku 2022 až 11 miliárd dolárov, čo má v konečnom dôsledku priniesť 16 elektromobilov a 24 hybridov. Okrem pozitívnych informácií nám Ford ponúkol aj prvý teaser na podporu svojho nového zámeru.

Elektrifikované modely Ford

Vo videu Ford naznačuje svoj nový elektromobil Mach 1. Už dlhšiu dobu vieme, že sa bude jednať o SUV s dojazdom 500 km (EPA), ktoré príde na trh v roku 2020. Z teasera vyplýva, že toto SUV by malo mať športové jazdné vlastnosti. To však nie nič prekvapujúce vzhľadom na možnosti elektrického pohonu.

Okrem elektrického SUV sa určite dočkáme aj plug-in hybridnej verzie vanu Transit. Ďalšie elektrifikované modely sú v rovine špekulácií. Konkrétne sa v tejto súvislosti spomínajú modely Kuga, Explorer, Mustang či F-150. Ďalšou zaujímavosťou je, že Ford údajne rokoval s automobilovým startupom Lucid Motors, ktorý vyvíja elektrický športovo-luxusný sedan Lucid Air, o jeho odkúpení. Technológie tohto startupu, v rámci ktorého pracujú aj bývalí zamestnanci Tesly, by mohli Fordu pomôcť urýchliť vývoj elektrických automobilov.

Zdroj: bloomberg.com

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |