Ford sa v rámci Európy pretransformuje na čisto elektrickú značku

1

Automobilka Ford dnes oznámila zásadný plán transformácie smerom k čistej elektromobilite v rámci Európy. Na podporenie tejto cesty vybuduje na starom kontinente „Elektrifikačné stredisko Ford Kolín nad Rýnom“, kde bude okrem iného vyrábať aj elektromobil navrhnutý špeciálne pre Európanov.

Ford nedávno oznámil, že navýšil investičný balík pre elektrifikáciu svojho portfólia z 11 na 22 mld. $. A aktuálne hlási zásadný posun v tejto oblasti pre Európu: „Pripravujeme prechod celého svojho portfólia na elektrický pohon.“

Americký automobilový gigant dodáva, že „v polovici roka 2026 budú všetky modely z európskej ponuky osobných vozidiel schopné bezemisnej jazdy, či už vďaka čisto elektrickému alebo plug-in hybridnému pohonu. A v roku 2030 bude európske portfólio osobných vozidiel Ford už 100 % elektrické.“ 

Budeme pritom dúfať, že toto vyjadrenie sa týka úrovne jednotlivých modelov a nie „len“ modelových radov, čo by mohlo znamenať, že modely by mohli byť dostupné s viacerými druhmi pohonu. Keďže však Ford očakáva, že do roku 2030 budú jeho európske predaje tvoriť len elektromobily, iné modely zrejme nemá v pláne ponúkať.

Ford nezabúda ani na úžitkové vozidlá

Pozitívne tiež je, že Ford sa chystá v rámci Európy masívne elektrifikovať aj svoje úžitkové vozidlá. „Všetky vozidlá“ tohto druhu majú byť totiž poháňané čisto elektrickým alebo plug-in hybridným ústrojenstvom, a to už v roku 2024. Američania pritom predpokladajú, že v roku 2030 budú tieto varianty tvoriť 2/3 z celkového predajného objemu v Európe.

Elektrifikačné stredisko Ford

Ford ďalej oznámil, že do modernizácie montážneho závodu v Kolíne nad Rýnom investuje 1 mld. $. Ten sa vďaka tomu premení na „Elektrifikačné stredisko Ford“, ktoré bude okrem iného vyrábať aj „prvý veľkosériový osobný elektromobil značky určený pre Európu“. A to od roku 2023.

Americká automobilka dodala, že v tomto závode zvažuje aj výrobu ďalšieho plne elektrického modelu. Potvrdili sa tak informácie z nedávnej minulosti. Podľa nich pritom tieto modely vyrastú na platforme Volkswagen MEB, čo nie je vzhľadom na aliančné partnerstvo s nemeckým koncernom žiadne prekvapenie.

Viac informácií ohľadom elektrifikačného plánu automobilky Ford v Európe máme spoznať v nasledujúcich mesiacoch.

Zdroj: Ford

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nové elektromobily Ford majú byť cenovo dostupné vďaka platforme od VW
Top Gear otestoval elektrický Ford Mustang Mach-E. Aké sú prvé dojmy?
Ford predstavil elektrickú verziu napredávanejšej dodávky na svete

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár