Kontroverzný Fisker poodhalil konkurenta Tesly Model Y

0

Známy a pomerne kontroverzný automobilový dizajnér Henrik Fisker, ktorý má na svedomí napríklad „Bond-autá“ ako Aston Martin DB9 či BMW Z8, pričom pracoval aj na dizajne Tesly Model S, dnes poodhalil druhý elektromobil svoje eponymnej automobilky Fisker. Tentokrát však ide o podstatne dostupnejší model.

Ak vám je meno Fisker povedomé, je to zrejme vďaka originálnemu plug-in hybridu Fisker Karma. Bol to prvým model Henrika Fiskera, ktorý bol vyrábaný jeho vlastnou spoločnosťou. Tá síce skrachovala, to ale Fiskera neodradilo od založenia novej automobilky Fisker Inc v roku 2016.

Fisker má byť najväčší konkurentom Tesly

Henrik Fisker sa minulý rok nechal počuť, že jeho nová automobilka bude najväčším konkurentom Tesly. Spočiatku sa zdalo, že pôjde po stopách spoločnosti, ktorej šéfuje Elon Musk. Veď začiatkom minulého roka predstavil drahý športovo-luxusný sedan Fisker EMotion.

Ten disponuje 4 elektromotormi, ktoré poháňajú každé koleso zvlášť. Ich systémový výkon je 575 kW, čo je o 7 kW viac, ako v prípade najvýkonnejšej Tesly Model S P100D. Fisker teoreticky prekonáva Model S aj po stránke dojazdu a rýchlosti nabíjania. Jeho nešpecifikovaná batéria (údaje typu solid-state), ktorá zabezpečuje 644 km (EPA) dojazd, sa má nabiť len za 9 minút. Viac…

Najskôr dostupnejšie SUV

Napokon sa však Fisker rozhodol, že tento model pôjde do sériovej výroby až po podstatne cenovo dostupnejšom a masovejšom modeli, ktorý bol z časti predstavený práve dnes. Ide o elektrické SUV, ktoré zatiaľ nemá meno a ktorého cena má začínať na sume nižšej ako 40 000 $. Tesla Model Y Standard Range má pritom stáť 39 000 $.

fisker suv

Zdroj: Fisker

Fisker odhalil svoj nový elektromobil prostredníctvom jediného obrázku, pričom doplnil pár základných informácií. Podľa nich sa zdá, že model vybavený štandardou batériou s kapacitou vyššou ako 80 kWh ponúkne dojazd okolo 480 km (zrejme podľa EPA) a pohon oboch náprav. Tesla Model Y s podobnými parametrami bude pritom stáť v USA 53 500 $ (v Rakúsku s DPH 60 000 €). A to vyvoláva pochybnosti. Bodaj by to však bola pravda…

Bezmenného elektrického SUV od Fiskera sa máme dočkať ale až v 2. polovici roka 2021. Lidovky dopĺňajú, že funkčné prototypy majú byť dostupné koncom tohto roka, kedy spoznáme viac informácií, vrátane podrobnejšieho cenníka. Fisker má byť tiež v záverečnej fáze výberu lokality, v ktorej sa bude jeho SUV vyrábať.

Automobilka bude predávať svoje elektromobily zákazníkom priamo, čím obíde sieť dílerov, podobne ako Tesla. Okrem spomínaných modelov chystá Fisker ešte minimálne ďalšie 2 elektromobily, ktoré majú byť cenovo dostupné.

Zdroj titulného obrázku: Fisker

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Audi odhalilo kompaktné SUV Q4 e-tron. Postaví sa Tesle Model Y?
Fisker tvrdí, že bude najväčším konkurentom Tesly. Čo chystá?
Volvo Polestar chystá ďalší elektromobil. Zrejme konkurenta Tesly Model Y

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár