Fisker Ronin s dojazdom takmer 1 000 km sa postaví aj Tesle Roadster 2. Pôjde však o drahšiu „limitku“

1

Krátko potom, čo Fisker predstavil 3 chystané nové elektromobily, podrobnejšie informoval ohľadom najrýchlejšieho a najdrahšieho z nich – elektrického športiaka Fisker Ronin s pevnou sklápateľnou strechou a 5 miestami na sedenie. Niektorými cieľovými parametrami sa pritom podobá chystanej Tesle Roadster 2.

Fisker Ronin je podľa výrobcu modernou interpretáciou „klasického grand touring“ vozidla. To je pritom navrhnuté pre zákazníkov, ktorí chcú na jedno nabitie prejsť dlhé vzdialenosti alebo jazdiť po diaľniciach s nadštandardnou povolenou maximálnou rýchlosťou bez obáv zo skorého vybitia batérie.

„Praktické superauto“

Fisker tvrdí, že do modelu Ronin sa zmestí 5 osôb a zároveň bude k dispozícii na pomery superáut „výnimočne veľký“ batožinový priestor. Ten sa samozrejme rapídne zmenši po zasunutí strechy z uhlíkových vlákien do zadnej časti vozidla. Stále však bude plnohodnotne dostupný predný kufor, tzv. frunk.

Fisker Ronin bude mať aj „unikátny hliníkový priestorový rám s integrovanými batériovými článkami“. Aj vďaka tomu má vozidlo zabezpečiť cieľový dojazd 600 míľ (966 km). To je pritom podobné číslo, ako sľubuje Tesla v prípade modelu Roadster 2 (1 000 km).

A podobné má byť aj zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h), a to za „cca 2 s“. To však platí „len“ v porovnaní s avizovanou „štandardnou“ Teslou Roadster 2 (1,9 s). Elon Musk totiž v roku 2021 potvrdil, že k dispozícii bude špeciálny balík výbavy „SpaceX“, ktorý zahŕňa pomocné rakety na studený vzduch, vďaka čomu má nový Roadster akcelerovať na 60 mph len za 1,1 s.

Fisker Ronin by sa však na „štandardný“ Roadster 2 nemal chytať z hľadiska maximálnej rýchlosti. Ronin má totiž zvládnuť 275 km/h, kým nový Roadster od Tesly okolo 400 km/h.

Fisker tiež prezradil, že model Ronin bude vybavený 23″ kolesami z uhlíkových vlákien, inovatívnymi recyklovanými a udržateľnými materiálmi v rámci interiéru, prístrojovým panelom vodiča (v rámci volantu?) či 17,1″ centrálnym dotykovým displejom infotainmentu.

fisker ronin interier

Zdroj: Fisker

Cena

Fisker Ronin zrejme nedokáže konkurovať Tesle Roadster 2 z hľadiska ceny či produkčnej kapacity. Ronin má totiž podľa výrobcu stáť až 385 000 $ (cca 353 000 €), pravdepodobne bez DPH. A vyprodukovať sa má len 999 vozidiel, ktorých dodávky majú byť spustené v druhej polovici roka 2025.

Pre porovnanie, Tesla v prípade elektromobilu Roadster 2 dávnejšie avizovala základnú cenu 200 000 $ (cca 183 000 €), pravdepodobne bez DPH. Prvých 1 000 kusov z tzv. Founder Series má pritom stáť 250 000 $ (cca 229 000 €). Otázkou však je, kedy bude predstavené produkčné vozidlo a kedy príde na trh. Musk totiž viackrát povedal, že Roadster 2 nie je pre Teslu prioritou a pôjde len o akúsi „čerešničku na torte“.

fisker ronin

Zdroj: Fisker

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nový Lucid Air Sapphire prekonáva špecifikácie najrýchlejšej Tesly. Stojí však ďaleko viac
Fisker predstavil 3 vyvíjané elektromobily – od cenovo dostupnejšieho po drahý s dojazdom takmer 1 000 km
Fisker Ocean s dojazdom 707 km sa začal dodávať. Vozidlá však majú mať problémy, čo ale výrobca popiera
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Toto nie sú autá, ktoré pomôžu elektrifikáciou zlepšeniu života na Zemi! Elon naloží Roadster 2 do SpaceX, vystrelí na obežnú dráhu, a už ho Fisker ani Lucid neprekoná! Načo toto všetko?! ….

Pridajte komentár