Elektromobil Fisker „Ronin“ má mať dojazd cez 1 000 km a extrémne zrýchlenie

6

Pred pár dňami automobilka Fisker uviedla, že chystá nový elektromobil „Fisker Ronin„, ktorý má ponúknuť najdlhší dojazd spomedzi všetkých sériových áut s plne elektrickým batériovým pohonom. No a šéf spoločnosti dodatočne ozrejmil, aký dojazd máme očakávať. A prezradil aj ďalšie nové informácie.

Šéf a zakladateľ „elektromobilky“ Fisker, Henrik Fisker, prezradil v rozhovore pre Autocar ďalšie informácie ohľadom elektromobilu vyvíjaného v rámci projektu Ronin. Dozvedáme sa pritom, že pôjde o 4-dverové GT s odnímateľnou strechou, o čom svedčí aj nová upútavka (viď titulný obrázok).

Asi najzaujímavejšou informáciou ale je, že novinka má podľa Henrika Fiskera ponúknuť dojazd 660 míľ (WLTP), čo je 1 062 km. O pohon vozidla sa postarajú 3 elektromotory, vďaka ktorým má zrýchliť z 0 na na 60 mph (97 km/h) za menej ako 2 s.

Fisker tiež uviedol, že „Ronin“ bude mať ducha britského športového auta a zároveň bude definovať luxusné športové vozidlo budúcnosti. Novinka je vyvíjaná vo Veľkej Británii pod vedením bývalého šéfa špeciálnych vozidiel spoločnosti Aston Martin, Davea Kinga.

Ďalšie informácie o elektromobile „Fisker Ronin“ nájdete v nasledujúcom texte pôvodného článku zo 4. mája.


„Elektromobilka“ Fisker prichádza s ďalším ambicióznym vyhlásením. Avizuje totiž sériový elektromobil s najdlhším dojazdom na svete. Ten vzíde z projektu Ronin, pričom pôjde o 4-miestne futuristické vozidlo v štýle Gran Turismo.

V ostatnom období viacero výrobcov avizuje elektromobily s vysoko nadštandardným dojazdom. A aktuálne sa k ním pridáva aj Fisker. Aj keď nespomína konkrétny údaj, tvrdí, že cieli na najdlhší dojazd, aký kedy ponúkol sériový elektromobil, informuje Electrive na základe tlačovej správy spoločnosti Fisker.

Projekt Ronin, z ktorého vzíde avizovaná novinka, bude podľa spoločnosti Fisker ukážkou jej vlastných schopností v oblasti inžinierstva, pohonu a softvéru. Okrem vysokého dojazdu má „Fisker Ronin“ (aktuálne nie je známe, či bude niesť tento názov aj sériový model) tiež ponúknuť „mimoriadny“ výkon. Nepôjde však o typický športiak, ale o pomerne „praktické“ vozidlo typu GT (Gran Turismo).

Odviezť má 4 dospelé osoby a ich batožinu. Fisker neprezradil, koľko bude mať ich nový elektromobil dverí, pričom to nie je poznať ani z prvej zverejnenej upútavky (viď obrázok nižšie). Tvrdí však, že dvere budú „unikátne“ a umožnia lepšie nastupovanie a vystupovanie. A interiér vozidla má byť luxusný a zároveň udržateľný/vegánsky.

fisker ronin

Zdroj obrázku: Fisker

Štrukturálne batérie?

Fisker v prípade modelu „Ronin“ spomína aj „batériový pack integrovaný do konštrukcie vozidla“. Zdá sa teda, že sa mohol nechať inšpirovať novými „štrukturálnymi“ batériami od spoločnosti Tesla. Detaily však nepoznáme. Vozidlo má tiež ponúknuť „aktívne aerodynamické technológie“, čo by malo priniesť aktívne prvky ovplyvňujúce aerodynamiku vozidla na základe momentálnych jazdných parametrov a podmienok.

Elektromobil Fisker Ronin má byť predstavený v auguste budúceho roka a do výroby sa má dostať v druhej polovici roka 2024. Nuž, uvidíme. Henrik Fisker a jeho terajšia druhá automobilka (tá prvá vyrábajúca plug-in hybrid Fisker Karma skrachovala) nám toho doteraz nasľubovali už dosť, zatiaľ sme sa však ničoho „hmatateľného“ nedočkali. Aktuálne pritom očakávame najmä ich prvý elektrický model, ktorým má byť podľa najnovších plánov elektrické SUV strednej triedy Fisker Ocean. To sa má začať vyrábať v novembri tohto roku.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Lucid Air je rekordérom v EPA dojazde. Čo však ukázal test?
Fisker Ocean dostal prvé európske cenovky. Akých verzií sa dočkajú Európania?
Mercedes údajne chystá menší elektromobil s dojazdom až 850 km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. Krása. Veľmi príjemný pohľad. Možno ho raz niekedy uvidím naživo, ak budem mať šťastie. Ale viem, že ho nikdy mať nebudem…
    Úplne totožné emócie, ako keď chlap vidí v časopise nejakú miss, ktorá vyhrala súťaž krásy:
    Krása. Veľmi príjemný pohľad. Možno ju raz niekedy uvidím naživo, ak budem mať šťastie. Ale viem, že ju nikdy mať nebudem…

  2. Neviem, či okrem sľubov, Fisker niečim praktickým prispel k rozvoju elektromobility! Kým na to nečerpá dotácie zo spoločných peňazí, nech sa zabáva!

Pridajte komentár