Elektrický crossover Fisker Pear s cenou od 29 990 $ bol predstavený podrobnejšie

4

Začiatkom augusta ambiciózny americký startup Fisker, za ktorým stojí dánsky automobilový dizajnér Henrik Fisker, predstavil hneď 3 nové elektromobily. Tie následne začal predstavovať podrobnejšie a aktuálne prišiel na rad 5 až 6-miestny „cenovo dostupný“ crossover Fisker Pear.

Predstavené vozidlo má finálnu sériovú podobu s výnimkou vonkajších spätných zrkadiel na báze kamier, ktoré sa „preverujú“. Podľa výrobcu je elektromobil Fisker Pear navrhnutý najmä pre mladých ľudí žijúcich v mestách, ktorí potrebujú „inovatívnu, všestrannú a cenovo dostupnú mobilitu“.

Model Pear vznikol na platforme SLV-1 a nový spôsob konštrukcie mal údajne ušetriť 35 % dielov v porovnaní s ostatnými elektromobilmi z triedy (vďaka gigacastingu?). A zaujímavosťou je, že aj keď nejde o veľké vozidlo, dostupná bude tiež 6-miestna konfigurácia. A to vďaka 2-miestnej lavici, ktorá nahradí bežné sedadlo a stredovú konzolu.

Fisker Pear s dĺžkou 4 550 mm bude dostupný s pohonom zadnej nápravy aj oboch náprav, ako aj odhadovaným dojazdom 320 km alebo 560 km (WLTP). Z 0 na 100 km/h by malo vozidlo v základe zrýchliť za 6,8 s. Dočkáme sa však aj vysokovýkonného variantu „Extreme“, ktorý ponúkne lepšiu akceleráciu.

Praktický interiér a inovatívny „kufor“

V prípade interiéru Fisker spomína, že kabína modelu Pear je „mimoriadne odolná, bez krehkých pohyblivých častí“ a vhodná pre carsharing, zaneprázdnené rodiny s deťmi alebo ľudí s vysokými nárokmi na úložné priestory. A za príplatok bude dostupná aj 17,1-palcová otočná obrazovka určené pre zábavu v režime Lounge.

Fisker Pear zaujme aj prístupom do zadného batožinového priestoru. Bežné, do priestoru výklopné piate dvere totiž nahradilo riešenie s názvom Houdini. To spočíva v tom, že najskor sa zadné okno zasunie do zadného panelu a následne sa tento panel zasunie do spodnej časti vozidla.

fisker pear

Zdroj: Fisker

Model Pear tiež ponúkne predný kufor, ktorý bude v ponuke aj s možnosťou izolácie, aby bolo napr. možné udržať prevážané jedlo teplé či naopak studené.

Elektrický crossover Fisker Pear sa bude vyrábať v americkom štáte Ohio. A to v spolupráci so spoločnosťou Foxconn. Uvedenie na trh je naplánované na polovicu roka 2025. Čo sa týka ceny, tá bude podľa spoločnosti Fisker začínať na 29 990 $ (cca 27 800 €), zrejme bez DPH. Model sa s najväčšou pravdepodobnosťou začne predávať v USA a neskôr by sa mal dostať aj do Európy.

fisker pear

Zdroj: Fisker

Zdroj: Fisker

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Fisker Ocean s dojazdom 707 km sa začal dodávať
Fisker Ronin s dojazdom takmer 1 000 km sa postaví aj Tesle Roadster 2
Fisker bližšie predstavil elektromobil Alaska a potvrdil odhadovanú cenu
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Ceny áut, špeciálne elektroáut, včera vyvolala výživnú diskusiu! Ktovie, ako tento FISKER Pear a jeho cena diskutérom uľahodí! 🙂

  2. A VW od 1.9.2023 potichu dvihol ceny ID.4 aj niektorých ICE (nepozeral som všetky cenníky). Síce len o cca 100 – 200 EUR, ale dvihol. Aj keď augustový cenník mal platiť do 30.9.2023.

  3. „ambiciózny americký startup Fisker“… To je ten, čo už minimálne raz skrachoval? V roku 2025 príde Tesla M2 za maximálne 25 tis., takže ďalší krach je pravdepodobný.

    • vidim ze tvoja predstava dokonaleho sveta je,. ze vsetci jazdime na dvojkovych teslach, tesla ma 99% podiel vsetkych vozidiel na trhu, Musk je 1000x bohatsi ako druhy najbohatsi clovek a vsetky ostatne automobilky bud skrachovali alebo su na pokraji bankrotu.

      Namiesto toho aby si vytal, ze sa moze o rok zacat predavat dizajnovo velmi podarene BEV s cenou pod 30tisic, to radsej tlacis na tesla-fanboya.

Pridajte komentár