Fisker Ocean má byť „najlacnejším luxusným SUV“ aj vďaka platforme od VW

1

Známy a pomerne kontroverzný dizajnér Henrik Fisker, ktorý pracoval aj na prototype Tesly Model S, oznámil, že prvý elektromobil jeho druhej automobilky, Fisker Ocean, vyrastie na platforme MEB od koncernu Volkswagen Group. Hovorí pritom, že pôjde o najlacnejšie luxusné SUV.

Dán Henrik Fisker si vybudoval renomé aj vďaka návrhom dizajnu vozidiel značky BMW či Aston Martin, vrátane „Bond-áut“ Aston Martin DB9 či BMW Z8. Možno aj vďaka tomu si ho najal Elon Musk, aby nadizajnoval prvý elektrický sedan od Tesly.

Fisker však z Tesly odišiel a založil vlastnú automobilku Fisker Automotive, ktorá do svojho krachu vyrábala jediný model, a to pomerne známy plug-in hybrid Fisker Karma. Po jeho odchode ho Tesla zažalovala za údajnú krádež dizajnových nápadov a obchodných tajomstiev, napísal ešte v roku 2008 portál Týden.

Henrik Fisker sa po krachu svojej prvej automobilky nevzdal a v roku 2016 založil ďalšiu – „Fisker, Inc.“ A ňou chce zdá sa konkurovať svojmu bývalému kalifornskému zamestnávateľovi, keďže sa chystá vyrábať viacero plne elektrických modelov.

Fiskerovi pomôže VW Group

Prvým z Fiskerových elektromobilov bude SUV strednej triedy Fisker Ocean, ktoré sa má postaviť Tesle Model Y. A aktuálne Henrik Fisker uviedol, že tento elektromobil vyrastie na platforme MEB, ktorú vyvinul Volkswagen Group pôvodne pre svoje koncernové značky.

Nemecký koncern v minulosti uviedol, že na tejto platforme postaví do roku 2022 celkovo 27 koncernových elektrických modelov, vrátane VW ID.3, VW ID.4, Škoda Enyaq iV, Audi Q4 e-tron či SEAT/Cupra El-Born. Neskôr dodal, že poskytne túto platformu aj iným výrobcom.

A to napríklad aliančnému partnerovi Ford, ktorý na nej postaví zrejme minimálne 2 modely. Spomínal sa tiež nemecký e-mobility startup e.Go Mobile. No a pridáva sa k ním aj Fisker, ktorý si od toho sľubuje zníženie výrobných nákladov, keďže táto platforma bola navrhnutá práve s týmto cieľom a bude sa vyrábať v miliónových počtoch.

Henrik Fisker pritom uvádza, že model Ocean bude najlacnejšie „luxusné SUV“, pričom má stáť od 29 999 $ (bez DPH). Zabudol však zrejme dodať, že ide o cenu bez amerických daňových stimulov vo výške 7 500 $, keďže začiatkom roka v rámci predstavenia modelu bola cena stanovená na 37 499 $ (bez DPH). Viac informácií o elektromobile Fisker Ocean nájdete v našom samostatnom článku.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Fisker tvrdí, že bude najväčším konkurentom Tesly. Čo chystá?
Škoda chystá aj „lacný“ elektromobil na platforme MEB
Tesla Model Y so „štandardným“ dojazdom nebude. Základom sa zrejme stane LR RWD

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár