Fisker odhalil konkurenta Tesly Model Y. Má byť lacnejší a rýchlejší

5

Svetoznámy automobilový dizajnér Henrik Fisker, ktorý navrhol množstvo zaujímavých modelov pre tradičné automobilky, odhalil elektrické SUV Fisker Ocean od svojej druhej automobilovej spoločnosti Fisker Inc. Zatiaľ sa pritom zdá, že by mohlo byť skutočným konkurentom Tesly Model Y či Fordu Mustang Mach-E.

Fisker Ocean je elektrické SUV strednej triedy, ktorého základná verzia bude o niečo lacnejšia ako Model Y Standard Range. Top verzia má byť zas rýchlejšia ako najvýkonnejší Model Y Performance. Fisker o svojom prvom elektromobile tiež tvrdí, že bude „najudržateľnejším vozidlom na svete“, a to aj vďaka strešnému solárnemu panelu.

Viacero verzií

Ako sme už naznačili, novinka bude dostupná vo viacerých verziách. Varianty s dlhším dojazdom budú disponovať 80 kWh batériou, pričom ich dojazd sa má pohybovať od 400 do 480 km (zrejme podľa EPA) v závislosti od jazdných podmienok. Pre porovnanie, Tesla Model Y Long Range so 75 kWh batériou má ponúknuť dojazd okolo 450 km (EPA).

Electrek uvádza, že počas dnešného odhalenia Henrik Fisker uviedol, že model Ocean bude k dispozícii aj s viacerými variantmi pohonných jednotiek (RWD a AWD), pričom najvýkonnejšia verzia zrýchli z 0 na 60 mph (97 km/h) za 2,9 s. Model Y Performance to má zvládnuť za 3,5 s.

Viac technických špecifikácií, ako aj informácií o platforme, na ktorej vzniknú ďalšie 2 modely (zrejme aj model EMotion), prezradí Fisker v priebehu roka, a to aj v rámci ženevského autosalónu.

Záujemcovia budú môcť vidieť elektromobil Fisker Ocean v tzv. zážitkových centrách, ktoré budú k dispozícii tento rok, čo znamená, že výrobca plánuje otvoriť aj showroomy, kde si bude tiež možné naplánovať skúšobnú jazdu. Tie budú prebiehať od budúceho roku.

Fisker sľubuje, že majiteľ nebude musieť svoje vozidlo voziť do servisu. O všetko sa postará výrobca, ktorý vozidlo v prípade potreby vyzdvihne aj vráti.

„Najudržateľnejšie vozidlo“

Spoločnosť Henrika Fiskera tiež informuje, že model Ocean má byť najudržateľnejším vozidlom na svete. A to aj vďaka plne recyklovateľným koberčekom, vegánskemu interiéru, použitiu „eko-semišu“ a gumených materiálov pochádzajúcich z odpadu či solárnej streche, ktorá zvyšuje účinnosť vozidla tým, že za rok vyprodukuje „čistú“ elektrinu, ktorá zabezpečí „dodatočný“ dojazd 1 600 km.

Fisker tiež oznámil cenu základnej verzie. Tá bude začínať na sume 37 499 $ (bez DPH), čím podlezie cenu Tesly Model Y Standard Range (39 000 $ bez DPH). V jej prípade však nepoznáme kapacitu batérie ani dojazd. Fisker Ocean bude tiež dostupný na „flexibilný“ lízing, a to od 379 $/mes. (bez DPH).

Prvé dodávky zákazníkom sú naplánované na koniec budúceho roka. V rokoch 2022 až 2027 chce Fisker vyrobiť viac ako 1 milión kusov modelu Ocean. Ten bude dostupný minimálne na americkom, európskom a čínskom trhu.

Zdroj: Fisker

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Fisker tvrdí, že bude najväčším konkurentom Tesly. Čo chystá?
Turecká štátna automobilka TOGG predstavila prvý elektrický model „C-SUV“
Tesla Model S P100D má vážnu konkurenciu. Fisker EMotion „je“ lepší v mnohých ohľadoch

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Tieto vaše konkurencie tesly… Teraz len prišli na trh, kde tesla už nejaký ten piatok pôsobí. Riadi ju chlapík, ktorý spravil revolúciu vo vesmírnom programe, vyzerá to tak ze aj v solarnom a teraz nejaká nova firmicka bude lepšia ako tesla. Nebude. Tak ako ani porschhe nie je. Teda možno bude mať lepší dojazd a jazdné vlastnosti ale za dvojnásobnú sumu. Nehovoriac o tom ze nemajú autonómne systém ako tesla a proces aktualizácii….

  2. Už bolo veľa vyhlásení typu: My porazíme Teslu Model … naším modelom …
    Zatiaľ sa to nikomu nepodarilo a zrejme ani tak skoro nepodarí. Ináč – bolo by to veľmi nelogické, keby to tak niekomu vyšlo.
    Ale je to dosť dobrý marketingový ťah – porovnávať sa s Teslou.
    Koniec koncov – nech sa im to všetkým podarí, aby vyrábali a predávali kvalitné elektroautá…

  3. Zatiaľ, čo cielom Tesly bolo stať sa príkladom /cieľom pre iných a to aj vyšlo, tak iný si dávajú stále súťažné ciele tromfnut Teslu. V každom prípade je to super, že Elon nastavil takúto novú civilizovanú priečku – nie súťažiť, jak malí chlapci na pieskovisku, ale posunúť ľudstvo vpred.. A teda to sa mu darí vo všetkých ohľadoch. Bravo Elon!

Pridajte komentár