Potenciálne krachujúci Fisker zlacňuje elektromobil Ocean až o 26 000 €

2

Americký startup Fisker, ktorý sa špecializuje na elektromobily, je zrejme vo vážnych finančných problémoch. A aktuálne oznámil obrovské zlacnenie svojho prvého a zatiaľ jediného sériového elektromobilu, ktorým je SUV strednej triedy Fisker Ocean s dojazdom až 707 km (WLTP).

Finančné problémy

Na základe doterajších informácií sa zdá, že aj druhý automobilový startup Henrika Fiskera môže skončiť neúspechom. Spoločnosť Fisker sa totiž podľa skorších správ začala pripravovať na potenciálny bankrot.

A 18. marca spoločnosť oznámila, že na 6 týždňov pozastavuje výrobu svojho prvého elektromobilu Ocean, „aby zosúladila úrovne skladových zásob a napredovala v strategických a finančných iniciatívach“. V rámci tohto oznámenia pritom uviedla, že jej existujúci investor sa zaviazal k ďalšej postupnej investícii v celkovej výške 150 mil. $. Fisker však pravdepodobne bude potrebovať podstatne viac, aby stabilizoval svoju finančnú situáciu.

Veľké zlacnenie

Aktuálne Electrek s odvolaním sa na tlačovú správu informuje, že spoločnosť Fisker oznámila výrazne zlacnenie svojho elektrického SUV strednej triedy Ocean, a to (zatiaľ) v rámci USA. Základná verzia „Sport“ s výkonom 205 kW a dojazdom 464 km (WLTP) má byť pritom od 29. marca zlacnená z 38 999 na 24 999 $.

fisker ocean

Zdroj: Fisker

V prípade ďalšej verzie „Ultra“ s výkonom 400 kW a dojazdom 690 km (WLTP) pôjde cena dole z 52 999 na 34 999 $. A pre top verziu „Extreme“ s výkonom 410 kW a dojazdom 707 (WLTP) bude platiť zlacnenie zo 61 499 na 37 499 $. Uvedené ceny sú pritom bez DPH.

To znamená, že keby sme počítali s 20-% DPH, tak Fisker zlacní model Ocean po prepočte až o cca 26 600 €. Oznámené zlacnenie sa má zatiaľ týkať len USA. Sme pritom samozrejme zvedaví, či k podobnému kroku Fisker pristúpi aj v rámci Európy, kde sa model Ocean vyrába. A napr. v Nemecku stojí od 43 900, 58 900, resp. 63 590 € (vrátane 19-% DPH) v závislosti od verzie.

Negatívne recenzie

Nízka cena po zlacnení však nemusí byť všetko. Napr. známy technologický recenzent „MKBHD“ totiž nedávno označil model Fisker Ocean za najhoršie auto, aké kedy testoval. A americká spotrebiteľská organizácia Consumer Reports po „prvej jazde“ uviedla, že ide o nedokončené vozidlo. Jeho problémom je pritom predovšetkým softvér.

fisker ocean interier

Zdroj: Fisker

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Cieľová cena Fiskeru Pear v EÚ je 32 900 €. Aj vďaka lokálnej výrobe
Fisker Ocean má byť najhoršie auto v testoch MKBHD. A sťažujú sa aj majitelia
Fisker predstavil 3 vyvíjané elektromobily – od cenovo dostupnejšieho po drahý s dojazdom takmer 1 000 km
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. No a teraz, po všetkých týchto negatívnych správach, kto si kúpi auto za akciovú cenu v showroome na lodi, ktorá sa práve potápa! …..

    P.S. K článku o Elonovi Muskovi som napísal:

    Určite sú na svete milióny iných podnikateľov pod podobným tlakom a stresom, ktorým sa tiež darí, niekedy viac, niekedy menej, a niekedy to skončilo krachom alebo dokonca tragédiou.

    Asi vidíme jeden z tých prípadov, ktorému sa nedarí. Počuli sme, že aj Elon bol neraz na hranici krachu. Nezávidím Fiskerovi situáciu v ktorej sa nachádza!

    Ako napísal JD: Nuž, aj toto patrí k životu …

Pridajte komentár