Fiat „Panda EV“ chce konkurovať najlacnejšiemu európskemu elektromobilu Dacia Spring

7

Nová generácia modelu Fiat Panda, ktorá príde ako elektromobil, sa zaradí k viacerým avizovaným „cenovo dostupným elektromobilom„, ktoré sa chystajú na trh. Konkurovať chce aj Dacii Spring a zdá sa, že pôjde o koncernového bratranca pripravovaného Citroenu e-C3, ktorý sa bude vyrábať na Slovensku.

Vyzerá to tak, že automobilky sa začínajú predbiehať v avizovaní elektromobilov s cenou pod 25 000 €. A niet sa čomu čudovať. Veď bez cenovo dostupnejších elektrických modelov nebude možné prejsť na masovú elektromobilitu. A aj na európsky trh pritom preniká čínska konkurencia, ktorá má potenciál priniesť podstatne lacnejšie elektromobily ako doteraz.

Bloomberg aktuálne informuje, že šéf automobilky Fiat Olivier Francois potvrdil menší a cenovo dostupnejší elektromobil, ktorý príde na trh zrejme ako Fiat Panda „EV“. Ako sme už informovali, Fiat dlhšiu dobu avizuje lacnejší elektromobil, ktorý bude vychádzať z konceptu Fiat Centoventi. Francois pritom povedal, že „elektrická Panda“ pôjde opačnou cestou ako prémiovejšie ladený model Fiat 500. A to cestou cenovej dostupnosti.

Aktuálne šéf Fiatu hovorí, že elektromobil „bez zbytočných príkras“ inšpirovaný modelom Panda, bude stáť menej ako 25 000 €, aby konkuroval modelu Dacia Spring. Spring je pritom najlacnejším elektromobilom kategórie M1 dostupným na európskom trhu – u nás aktuálne stojí 21 500 € (jediná dostupná verzia Extreme Electric 65).

„Koncernový bratranec“ Citroenu e-C3

Francois tiež uviedol, že v prípade modelu Fiat „Panda EV“ dôjde pravdepodobne k „synergii“ s modelom Citroen e-C3, minimálne na úrovni platformy. To by znamenalo, že Panda EV vyrastie na upravenej „architektúre smart car“, ktorá bola pôvodne navrhnutá najmä pre rozvojové trhy ako Latinská Amerika a India.

V prípade modelu Citroen e-C3, ktorý sa bude vyrábať v trnavskom závode koncernu Stellantis, sa pritom už objavili neoficiálne informácie ohľadom možných špecifikácií. Chystaná novinka od Citroenu má byť dostupná v 2 verziách. A to s výkonom 61 a 81 kW, LFP batériami s kapacitou 42 a 52 kWh a cenou začínajúcou od cca 23 000 €.

Nuž uvidíme, či sa potvrdia tieto špecifikácie a či rovnakou alebo podobnou základnou technikou bude disponovať aj elektrický Fiat Panda. To sa pravdepodobne dozvieme v júli budúceho roku, kedy má byť „Panda EV“ predstavená. Citroen e-C3 zažije premiéru skôr, a to v októbri 2023.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Fiat predstavil dva nové elektromobily – subkompaktné SUV 600e a maličké Topolino
Citroën zverejnil prvý teaser na elektromobil e-C3 s cenou pod 25 000 €
VW potvrdil elektromobil za menej ako 20 000 €, keďže čínska konkurencia rastie
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

  1. Prečo lacnejšie BEV „bez zbytočných príkras“ musí byť iba malé? Veď podstatnú časť ceny tvorí batéria, tie plechy hádam vydajú aj na vozidlo pre ľudí vysokých nad 180 cm. Automobilky s nami škandalózne stále hrajú tú svoju hru na cenotvorbu, keď cena nezávisí od výrobných nákladov, ale hlavne od veľkosti.

Pridajte komentár