Fiat odhalil cenovo dostupnejší elektromobil Grande Panda

13

Automobilka Fiat nám dnes odhalila prvý elektromobil z novej rodiny vozidiel inšpirovaných modelom Panda, a to Fiat Grande Panda. Ide o subkompaktný crossover, ktorý je koncernovým bratrancom najlacnejšieho elektromobilu z Európy – Citroenu e-C3.

Fiat vo februári predstavil 5 koncepčných modelov z novej rodiny Panda. A najmenší z nich bol aktuálne odhalený zrejme v predsériovej podobe. Vyrástol pritom na koncernovej platforme STLA Smart, ktorá bola donedávna známa pod menom „Smart Car“.

Prvým elektromobilom postaveným na tejto platforme určeným pre Európu je Citroen e-C3, ktorý je najlacnejším elektromobilom z Európy a ktorý sa už čoskoro začne vyrábať na Slovensku. A rovnako ako nový model C3 aj Fiat Grande Panda bude dostupný s viacerými druhmi pohonu, a to s plne elektrickým aj hybridným.

Čo ponúkne?

Novinka od Fiatu je 5-miestny subkompaktný elektrický crossover (segment B) s dĺžkou 3,99 m, ktorý bude jazdiť (aj) na 17″ kolesách. A to sú všetky špecifikácie vozidla, ktoré nám výrobca predstavil v rámci aktuálnej tlačovej správe.

fiat grande panda

Zdroj: Fiat

Dá sa však predpokladať, že základné technika vozidla bude totožná so spomínaným elektromobilom Citroen e-C3. To by znamenalo, že elektrický Fiat Grande Panda ponúkne výkon 83 kW, max. krútiaci moment 120 Nm, LFP batériu s kapacitou (nielen) 44 kWh, max. nabíjací výkon 100 kW, nabitie z 20 na 80 % za cca 26 min či štandardnú 7-kW palubnú nabíjačku.

A pre predstavu ohľadom dynamických vlastností a dojazdu uvádzame, že Citroen e-C3, ktorý je takisto subkompaktným crossoverom a má veľmi podobnú dĺžku ako Panda (4,01 m), zrýchli z 0 na 100 km/h za cca 11 s, dosiahne maximálnu rýchlosť 135 km/h a zabezpečí dojazd 326, resp. 321 km (WLTP) v zvislosti od variantu výbavy.

fiat grande panda

Zdroj: Fiat

Zvedaví budeme samozrejme na cenu elektromobilu Grande Panda. Pre získanie istej predstavy uvádzame, že Citroen e-C3 vo verzii so spomínanou (kapacitne väčšou) 44-kWh batériou sa predáva v Nemecku za cenu od 23 300 €. A budúci rok príde na trh verzia s dojazdom 200 km a cenou od 19 900 €.

Ďalšie „Panda-modely“

Fiat aktuálne uvádza, že po modeli Fiat Grande Panda každým rokom až do roku 2027 uvedie na trh 1 nový model z rodiny Panda, ktoré okrem iného spája aj platforma STLA Smart. Vo februári pritom Fiat okrem konceptu, z ktorého vzišiel model Grande Panda, prestavil aj koncepty SUV Pandy, fastback Pandy, Camper Pandy a pickup Pandy.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Citroen e-C3 je najlacnejším elektromobilom z EÚ. Ako to výrobca dosiahol?
Dongfeng Box prichádza na slovenský trh za cenu 21 990 €
Kia EV3 vstupuje na domáci trh a ukazuje prvé cenovky
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

13 komentárov

  1. Táto veľkosť a parametre BEV sú tie správne pre základnú elektromobilizáciu v EU! Už len, aby sa „umiernili“ aj základné ceny, aby si ti „bohatší chudobní“ môhli dožičiť „trochu príplatkového luxusu“! 🙂

  2. este dvadsat rokov tu budem zasierat planetu s mojou škodvkou ! a pekne krasne si to odserú spolu so žobrotou aj snobi na teslach !!!

  3. Jánov dekadentný komentár priniesol len nič neriešiace poznámky! Niekedy je preto lepšie na taký názor nereagovať …..

  4. 18.000 až 20.000 dojazd 200 a hlavne dĺžka aspoň 4m. Grande Panda a Dongfeng Box sú presne autíčka na ktoré čakám. Ale Pande by som asi dal prednosť pri tejto konštalacii. Bože daj aby to bola pravda 😀

Pridajte komentár