Dva menšie elektromobily Fiat prídu na trh ešte tento rok

3

Elektrifikácia dá nový impulz talianskej značke Fiat, ktorá sa chce stať už pomerne onedlho čisto elektrickou. A prvých dvoch z viacerých avizovaných menších elektromobilov sa máme dočkať tento rok, informuje Autocar na základe slov šéfa koncernu Stellantis.

Minulý rok sme informovali, že Fiat urýchľuje svoju elektrifikáciu, vďaka čomu sa chce stať čisto elektrickou značkou už v roku 2027 (podľa predchádzajúceho plánu sa tak malo stať o 3 roky neskôr). Pri napĺňaní tohto cieľa pomôže viacero plne elektrických modelov z nižších segmentov, povedal minulý rok šéf Fiatu Olivier Francois.

Francois, ktorý hovorí, že ich značka „by mala byť ľudovou Teslou,“ tiež uviedol, že pre každý segment chystajú verziu s elektrickým pohonom. A dodal, že pripravujú 4 nové elektromobily – model segmentu B, ktorý budú  nasledovať 3 crossovery v priebehu 3 rokov. Dva z nich pritom budú dizajnovo ovplyvnené konceptom Fiat Centoventi.

Prvý z týchto modelov by mal byť „hatchback“ veľkosti modelu Punto, ktorý by mohol byť blízky koncernovým modelom Peugeot e-208 a Opel Corsa-e. Avizované crossovery zas budú priamymi alebo nepriamymi nástupcami modelov 500X a Panda. Fiat pritom nemá v pláne ísť veľkosťou nad kompaktný segment vozidiel (nové modely majú mať dĺžku od 3,6 do 4,5 m).

Prvé dva elektromobily tento rok

Aktuálne sme sa dozvedeli, že prvých dvoch nových elektromobilov sa máme dočkať ešte tento rok. To totiž podľa webu Autocar uviedol šéf koncernu Stellantis Carlos Tavares v rámci prezentácie hospodárskych výsledkov spoločnosti za rok 2022.

Jeden z nich sa má vyrábať v Poľsku spoločne s koncernovým Jeepom Avenger, pričom oba modely majú zdieľať platformu eCMP. Ak by išlo o podobné modely, mali by sme sa dočkať subkompaktného SUV/crossoveru. Očakáva sa pritom, že tento model bude niesť známe meno Panda.

A druhým elektrickým modelom by mal byť už spomínaný nástupca modelu Punto. Takže zrejme subkompaktný hatchback (segment B). Kedy dôjde k predstaveniu týchto modelov však zatiaľ nevieme.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Stellantis avizuje 28 nových elektromobilov do 2 rokov. Aké modely očakávať?
Stellantis plánuje významné zlacnenie elektromobilov. Ale v dlhdobejšom horizonte
O „elektrickej“ budúcnosti rozhodli politici či zákazníci? Najvyšší predstavitelia Stellantisu si protirečia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. No, dúfam, že aspoň cenovo nesklamú. Fiat je dosť povestný ľudovými cenami.
    Akosi stále neviem stráviť, čo vyviedol koncern VW so svojími zlatými trojičkami, ktoré nestíhali vyrábať.
    Krkavčia mater VW!
    Ale, konieckoncov je to len a len ich škoda! A to z viacerých hľadísk…

  2. Mám sen! Chcel by som sa ráno prebudiť v roku 2030, a kochať sa elektroautami a ich cenami, čo nám dodnes chlapci z automobiliek nasľubovali!

Pridajte komentár