Fiat Chrysler kúpi od Tesly „emisné kredity“ za 1 800 miliónov €

0

Koncern Fiat Chrysler doplatí na svoju nečinnosť v oblasti elektromobility takmer 2 miliardami €. A vyťaží z toho Tesla, keďže táto suma poputuje na jej účet. Taliansko-americkej automobilke totiž predá svoje „emisné kredity“.

Nedávno sme informovali, že Fiat Chrysler sa dohodol so spoločnosťou Tesla na tom, že jej elektromobily budú môcť byť započítané do spoločnej európskej flotily vozidiel. To im pomôže splniť nové emisné normy EÚ, čím sa vyhnú obrovským pokutám. Nebude to však zadarmo.

Pravidlá Európskej únie umožňujú spájať flotily výrobcov automobilov, vrátane ich emisií. Tým napríklad dokážu automobilky ako Volkswagen, Škoda a SEAT kompenzovať emisie CO2 vozidiel od Audi a Porsche v rámci koncernu Volkswagen Group.

Vlak už ušiel, alternatíva vyjde draho

Spomínané pravidlá pritom umožňujú spájanie emisií flotíl aj v rámci separátnych výrobcov. A práve to využil Fiat Chrysler. Financial Times podľa Electrive aktuálne informuje, že koncern Fiat Chrysler odkúpi „emisné certifikáty“, resp. „CO2 kredity“ od spoločnosti Tesla, aby dosiahol emisné ciele a vyhol sa pokutám v Európe a USA. Má ho to pritom stáť okolo 1,8 miliardy €, a to aspoň v roku 2020.

Toto sa číta naozaj často, nakoľko keby taliansko-americký koncern investoval tieto peniaze vo vhodnom čase do elektromobility, nemusel by možno hľadať takéto „cestičky“, pričom by obohatil trh novými elektrifikovanými modelmi, ktoré by v rámci svoje prevádzky reálne šetrili životné prostredie.

Prechodné opatrenie

Šéf koncernu Fiat Chrysler Mike Manley v tejto súvislosti uvádza, že ide o prechodné opatrenie, nakoľko má jeho spoločnosť začať plniť stanovené emisné ciele od roku 2022. V roku 2020 sa majú podieľať odkúpené „emisné kredity“ pri dosahovaní emisných noriem až 80 percentami. O rok neskôr to má byť vďaka narastajúcemu predaju vlastných elektromobilov a hybridov „už len“ 15 %.

Koncernové „e-plány“

Prípravy na elektrifikáciu koncernu už údajne prebiehajú vo veľkom. Svoje výrobné závody v Taliansku prispôsobuje automobilka výrobe elektrických a hybridných vozidiel. V Turíne bude produkovať kompaktné elektromobily so spoločnou platformou. Prvým z nich bude 2. generácia modelu Fiat 500e.

Do prestavby tovární má Fiat Chrysler (FCA) „naliať“ 5 miliárd € a celkovo do elektromobility 9 miliárd €. Z tohto balíka si napríklad ukrojí aj vývoj kombinovanej architektúry pre vozidlá či plug-in hybridné systémy pre značky Jeep, Alfa Romeo and Fiat. Viac o plánoch koncernu FCA v oblasti elektromobility…

Zdroj titulného obrázku: Autocar 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
„Ideme po Tesle“, hovorí koncern Fiat Chrysler. Najmä značka Maserati
Automobilky budú musieť predávať v EÚ viac e-áut, aby splnili nové emisné ciele
PSA a Fiat Chrysler majú rokovať o spolupráci na elektromobiloch

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár