Fiat Chrysler dal Renaultu návrh na zlúčenie. Najmä kvôli elektromobilite

0

Automobilky sú vplyvom nových technológií, najmä z oblasti elektromobility, pod veľkým tlakom. Z tohto dôvodu začína dochádzať k ich spoluprácam na rôznych úrovniach. A na tej najvyššej by mohli kooperovať koncerny Fiat Chrysler a Renault.

Návrh automobilky Fiat Chrysler je oficiálny, pričom k nemu vydala tlačovú správu. Renault na to zareagoval takisto prostredníctvom tlačovej správy, a to s tým, že preskúma možnosti spoločnej fúzie.

Tento návrh samozrejme nespadol len tak z neba. Ešte predtým obe spoločnosti viedli rokovania, pričom ich cieľom bolo identifikovať produkty a geografické oblasti, v rámci ktorých by mohli spolupracovať, a to s dôrazom na vývoj a komercializáciu nových technológií.

Ukázalo sa pritom, že spolupráca by podstatne zvýšila efektivitu investícií a rýchlosť vývoja nových produktov. „Je potrebné prijať odvážne rozhodnutia na zachytenie príležitostí, ktoré prináša transformácia automobilového priemyslu, a to v oblastiach ako konektivita, elektrifikácia a autonómne riadenie,“ uvádza Fiat Chrysler.

3 najväčší koncern či najväčšia aliancia

Leitmotívom návrhu je pritom zlúčenie oboch automobiliek do jednej spoločnosti, v rámci ktorej by boli rovnocennými akcionármi (50:50). Nový koncern by sa tak stal 3 najväčšou automobilkou na svete s ročnými predajmi vozidiel na úrovni 15 mil. kusov. Jeho trhová hodnota by pritom podľa NYtimes dosiahla sumu okolo 39 mld. $. Prípadná „Aliancia Renault-FCA-Nissan-Mitsubishi“ by sa zas stala najväčší producentom automobilov na svete.

Renault návrh FCA preskúma

„Po dôkladnom posúdení podmienok priateľského návrhu FCA (Fiat Chrysler) sa predstavenstvo rozhodlo so záujmom preskúmať možnosť takejto obchodnej kombinácie, podporujúcej výrobnú stopu koncernu Renault a vytvorenie pridanej hodnoty pre Alianciu (Renault-Nissan-Mitsubishi),“ reaguje Renault na návrh FCA.

Nie je tomu pritom dávno, čo sa špekulovalo o možnej spolupráci FCA s koncernom PSA (Peugeot, Citroen, DS, Opel). Je zrejmé, že taliansko-americká automobilka hľadala partnera, ktorý by jej pomohol s rozvojom technológií pre elektromobilitu, aby bola schopná plniť sprísňujúce sa emisné limity. Veď z tohto dôvodu sa musela dohodnúť s Teslou na zahrnutí jej elektromobilov do spoločnej európskej flotily vozidiel.

Zdroj titulnej fotografie: WSMV

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Fiat Chrysler kúpi od Tesly „emisné kredity“ za 1 800 miliónov €
Elektrické mini-SUV Renault K-ZE za 15 000 € prešlo prvým testom
Fiat Chrysler spúšťa investície do e-mobility. Dočkáme sa aj Fiatu 500e 2

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár