Fiat predstavil dva nové elektromobily – subkompaktné SUV 600e a maličké Topolino

3

Fiat začína konečne napĺňať svoje slová ohľadom rozširovania ponuky elektromobilov na ceste k čisto elektrickej značke. Prvými z dávnejšie avizovaných nových modelov pritom sú aktuálne predstavené subkompaktné SUV Fiat 600e a maličké mestské vozidlo Fiat Topolino.

 Fiat 600e

Fiat 600e je podľa výrobcu „ideálnym riešením pre milovníkov mesta aj outdoorových nadšencov“. S rozmermi 4 171 x 1781 x 1 523 mm a rázvorom 2 562 mm sa radí do segmentu B. Ponúka pritom zaujímavú svetlú výšku 199 mm a batožinový priestor s objemom 360 l.

Čo sa týka pohonného systému, tu sa žiadne prekvapenie nekoná. Taliansky elektromobil dostal modernizovanú koncernovú pohonnú jednotku s výkonom 115 kW a krútiacim momentom 260 Nm, vďaka čomu zrýchli z 0 na 100 km/h za 9 s a dosiahne maximálnu rýchlosť 150 km/h.

Aj batéria vozidla spadá do súčasného koncernového štandardu. Ide teda o NMC akumulátor s kapacitou 54 kWh. Modelu Fiat 600e pritom zabezpečí dojazd 409 alebo 406 km (WLTP), v závislosti od variantu. Takisto neprekvapí podpora nabíjania max. výkonom 100 kW, nabitie z 20 na 80 % za 27 min či 11-kW palubná nabíjačka.

Čo sa týka výbavy, tá zahŕňa napríklad rôzne moderné asistenčné systémy, ktoré okrem iného umožňujú asistovanú jazdu 2. úrovne. V rámci interiéru nájdeme napr. 6 reproduktorov, 7″ digitálny prístrojový panel vodiča, 10,25″ centrálny dotykový displej infotainmentu, podporu bezdrôtových systémov Apple CarPlay a Android Auto či hlasové ovládanie.

Fiat spustil objednávky na svoju novinku v rámci prvých trhov dnes. Cena elektromobilu Fiat 600e začína napr. v Nemecku na 36 490 €. Spustenie dodávok je naplánované na september tohto roku.

Fiat Topolino

Fiat Topolino je maličký mestský elektromobil s rozmermi 2 535 x 1 400 x 1 530 x 1 730 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor), hmotnosťou 487 kg a batožinovým priestorom s objemom 63 l, ktorý je koncernovým súrodencom modelov Citroen Ami a Opel Rocks-e.

O pohon vozidla sa stará elektromotor s výkonom 6 kW, ktorý zabezpečuje maximálnu rýchlosť 45 km/h a zrýchlenie z 0 na 45 km/h za 10 s. Batéria má kapacitu 5,4 kWh, čo v prípade tohto modelu stačí na dojazd 75 km (WMTC). Z bežnej domácej zásuvky sa akumulátor nabije za 4 hod.

fiat topolino interier

Zdroj: Fiat

Elektromobil Fiat Topolino bude dostupný v dvoch variantoch – „uzatvorenom“ a „otvorenom“ („Dolcevita“ – bez dverí a s otvorenou strechou, ktorú je možné prekryť integrovanou plachtou). Objednávky modelu boli spustené na prvých trhoch včera, pričom doma v Taliansku sa predáva za cenu od 9 890 €. K prvým zákazníkom dorazí do konca tohto roka.

Zdroj: Fiat 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
„Fiat by mal byť ľudovou Teslou,“ hovorí šéf značky a avizuje 4 nové menšie modely
Maličký elektromobil Opel Rocks-e s cenou od 7 990 € je drahší ako jeho koncernová dvojička
Stellantis avizuje 28 nových elektromobilov do 2 rokov. Aké modely očakávať?
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Fiat Topolino je hračka do zábavného parku! SUV Fiat 600e je pre mňa za tú cenu neviditeľný na trhu! Do čerta s takouto technickou a obchodnou stratégiou !!!

  2. Masové rozšírenie elektromobility s cenami emobilov okolo 40 tis. € sa nebude konať, celá táto ziskuchtivá obchodná taktika starých európskych automobiliek je zločin proti ľudskosti, klíme a celkovo životu na Zemi.

Pridajte komentár