Nová generácia slávnej „fiatky“ bude dostupná výhradne s elektrickým pohonom, ako Fiat 500e. Má byť presným opakom nedávno predstaveného elektrického konceptu Fiat Centoventi a akousi mestskou obdobou Tesly.
Zástupcovia automobilky Fiat potvrdili, že nová generácia elektromobilu Fiat 500e bude predstavená na budúcoročnom marcovom autosalóne v Ženeve. Novinka má pritom patriť k malým prémiovým vozidlám.
Fiat učinil v prípade „poľskej fiatky“ odvážne rozhodnutie, keďže nová generácia bude dostupná len s čisto elektrickou pohonnou jednotkou. Súčasný model sa pritom teší slušnej priazni, keďže od roku 2005 sa vyrobilo viac ako 2 milióny kusov.
Prémiovejší strih
Fiat 500e 2 má byť prepracovaný tak, aby oslovil viac zákazníkov. „Prémiovosť je cesta, ktorou sa chceme v prípade modelu 500 vydať. Ten bude absolútne vynovený. Bude akousi mestskou Teslou s krásnym dizajnom. Italianess, dolce vita v rámci elektrického vozidla. Je to presný opak Fiatu Centoventi,“ hovorí marketingový šéf koncernu FCA, Olivier Francois.
Fiatu Centoventi je najnovším konceptom značky, ktorý bol predstavený v Ženeve. Malý mestský elektromobil nám ponúka pohľad na budúcu generáciu modelu Panda. Je pritom zameraný na čo najnižšie výrobné náklady, pričom má byť najlacnejším elektromobilom na trhu.
Takže v prípade prémiovo strihnutého Fiatu 500e 2 pravdepodobne nepôjde o cenovo najdostupnejšie vozidlo svojho segmentu. Bude skrátka zamerané na iný typ zákazníkov ako model Centoventi. Francois ale neobjasnil, či budú oba modely postavené na rovnakej platforme.
Nová koncernová e-platforma
Základom novej „500-vky“ bude úplne nová platforma, ktorá bola navrhnutá pre elektrické vozidlá koncernu FCA. Vďaka nej má byť model radikálne odlišný. Má si však zachovať pôvodné rozmery. Je to stále „fiatka“, ale „z budúcnosti“.
Francois naznačil, že cena novinky bude odrážať jej luxusnejší charakter. Avšak nemá byť taká vysoká, že by kvôli nej prišiel Fiat o zákazníkov. Dodal, že súčasná generácia s konvenčným typom pohonu sa bude vyrábať aj po príchode novinky.
Zdroj: Autoexpress, titulná fotografia (Fiat 500 Coupe koncept): Zagato
SÚVISIACE ČLÁNKY:
TEST | Fiat 500e: Unikátna mestská štýlovka, ktorá vás zatlačí do sedadla
FIAT ukázal “demokratický” elektromobil s dojazdom 100 až 500 km
Množstvo elektromobilov naprieč značkami Alfa Romeo, Maserati, Jeep a Fiat