Fiat Chrysler spúšťa investície do e-mobility. Dočkáme sa aj Fiatu 500e 2

0

Koncern Fiat Chrysler oznámil obrovské investície vo výške 5 miliárd €, z ktorých by mala ísť značná časť do elektromobility. Prvým elektromobilom koncernu, ktorý vyrastie na novej platforme pre elektrifikované vozidlá, bude nová generácia Fiatu 500e, ktorá už bude dostupná aj pre Európu.

V týchto dňoch prebehlo stretnutie manažmentu spoločnosti Fiat Chrysler (FCA), po ktorom boli zverejnené jej plány pre roky 2019 až 2021 v rámci podnikov v Taliansku. V nich aj vďaka 5-miliardovej investícii vznikne 13 nových alebo faceliftovaných modelov. Mnohé z nich budú pritom elektrifikované.

Tento plán je súčasťou stratégie taliansko-amerického koncernu pre obdobie 2018 – 2022, na ktorú bolo vyčlenených 9 miliárd €. V rámci nej sa počíta s celkovo 30 elektrifikovanými modelmi od značiek Alfa Romeo, Maserati, Fiat, Jeep, Chrysler a RAM.

Plány koncernu v Taliansku zahŕňajú využitie tamojších vývojarských a výrobných kapacít a ich prispôsobenie vývoju riešení, predovšetkým pre elektrický a plug-in hybridný pohon a produkcii tohto typu vozidiel.

Fiat 500e 2

Prvým z nových elektrifikovaných modelov Fiat Chrysler bude elektromobil Fiat 500e 2. generácie, ktorý vyrastie na úplne novej koncernovej platforme. Potešiteľné je, že sa bude jednať o globálny model. Dočkáme sa ho teda aj v Európe.

Súčasná generácia je pritom dostupná len pre kalifornský trh, pričom sa vyrába v Mexiku. Novinka však už bude „Made in Italy“. Keďže vyrastie na špecializovanej platforme, nebude sa jednať len o „konverziu“ spaľovacieho modelu, ako tomu bolo v prípade 1. generácie. Investície do jeho výroby majú započať v najbližších týždňoch. Na trhu by sa mal objaviť v roku 2020.

Ďalšie e-modely

V rámci aktuálnej tlačovej správy k plánom v Taliansku spomína Fiat Chrysler aj ďalšie elektrifikované modely. A to plug-in hybridné kompaktné SUV Jeep Compass, plug-in hybridné kompaktné „UV“ od Alfa Romeo a mild-hybridný Fiat Panda.

Celkové globálne plány koncernu však hovoria o mnohých ďalších modeloch. Viac informácií k tejto tématike nájdete v našom článku Množstvo elektromobilov naprieč značkami Alfa Romeo, Maserati, Jeep a Fiat, hlási koncern FCA.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
TEST | Fiat 500e: Unikátna mestská štýlovka, ktorá vás zatlačí do sedadla
“Ideme po Tesle”, hovorí koncern Fiat Chrysler. Najmä značka Maserati
Fiat, Toyota či Honda budú predávať čínske e-auto pod svojím menom. Prečo?

Zdroj: Fiat Chrysler, titulná fotografia (Fiat 500 Coupe koncept): zagato.it

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár