Fiat predstavil nový model 500. Má batériu a cenu podobnú BMW i3

5

Automobilka Fiat predstavila novú generáciu modelu Fiat 500 „New“. Ide o úplne nové vozidlo, ktoré vzniklo od základov ako elektromobil, pričom ponúkne podstatne lepšie vlastnosti ako jeho predchodca.

Legendárna „poľská fiatka“ sa dočkala svojej ďalšej generácie. Tá je špecifická tím, že bude dostupná len s plne elektrickým pohonom. Súčasná generácia so spaľovacími motormi sa pritom bude vyrábať aj naďalej v Poľsku. Elektrická novinka bude „Made in Italy“.

Nový model je o niečo väčší, a to konkrétne o 6 cm na dĺžku aj šírku a o 2 cm v rámci rázvoru náprav. Disponuje teda rozmermi 3,63 x 1,69 x 2,32 m (dĺžka x šírka x rázvor). Čo sa týka výšky, Fiat 500 „New“ dosahuje 1,48 m.

Zmeny sa dotkli aj interiéru, v ktorom nájdeme napríklad centrálny dotykový displej s uhlopriečkou 10,25″ či 7″ digitálnu prístrojovú dosku. Nový multimediálny systém ponúkne pripojenie na internet a prístup prostredníctvom smartfónu.

Dostupné sú aj systémy ako automatické brzdenie, monitorovanie mŕtveho uhla, asistent jazdných pruhov či adaptívny tempomat. Vodič bude mať na výber z 3 jazdných režimov, a to Normal, Range a Sherpa. Posledný z nich výrazne obmedzuje výkon a komfort, a to v prospech výdrže batérie.

Špecifikácie

Batéria vozidla ponúka kapacitu 42 kWh, pričom rovnakou kapacitou disponuje aj elektromobil BMW i3. Vďaka tejto batérii dosahuje nový Fiat 500 dojazd 320 km (WLTP), čo je viac ako 2-násobok v porovnaní s prvou generáciou (160 km – NEDC).

Batéria podporuje rýchlonabíjanie výkonom 85 kW, vďaka čomu trvá nabitie na 80 % 35 min. Elektromotor dodá maximálny výkon 87 kW, pričom tento mestský 3-dverový hatchback zrýchli z 0 na 100 km/h za 9 s a z 0 na 50 km/h len za 3,1 s. Maximálna rýchlosť sa zastaví na 150 km/h.

Nový Fiat 500 má byť možné pred-objednať na európskych trhoch už od dnes, konkrétne limitovanú edíciu „la Prima“ (500 ks), ktorá však svojou cenou zrejme moc nenadchne. Stojí totiž 37 900 € (vrátane wallboxu), čo nemá ďaleko od ceny spomínaného BMW i3. Táto verzia pritom ponúkne napríklad sklápateľnú časť strechy, LED svetlomety, sedadlá z eko-kože, 17″ disky kolies, chrómové prvky exteriéru či celý rad jazdných asistentov.

Nuž, veríme, že bežné verzie budú cenovo dostupnejšie. Na základe minuloročného vyhlásenia marketingového šéfa koncernu FCA Olivier Francois, však zrejme nemôžeme očakávať žiadne „zázraky“. Veď povedal nasledovné:

„Prémiovosť je cesta, ktorou sa chceme v prípade modelu 500 vydať .Bude akousi mestskou Teslou s krásnym dizajnom. Italianess, dolce vita v rámci elektrického vozidla. Je to presný opak Fiatu Centoventi.“

Zdroje: Motor1, Fiat

SÚVISIACE ČLÁNKY:
TEST | Fiat 500e: Unikátna mestská štýlovka, ktorá vás zatlačí do sedadla
FIAT ukázal „demokratický“ elektromobil s dojazdom 100 až 500 km
Fiat Chrysler zaradí do svojej flotily elektromobily Tesla, aby sa vyhol pokutám

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. to je chore….vsak pomozte presadit taketo auticka a nevyhovarat sa za bezpecnost….a podobne kraviny….

    elektromobil Baojun E100

  2. Podľa mňa už je neskoro robiť akože mestskú teslu.. To bolo možno aktuálne pred 3-5rokmi a hlavne s takouto cenovkou.
    Takže Fiat, odkazujeme Ti, zobud sa, a začni robiť 500 ako za čias, keď sa stala populárnou, teda low-cost pre bežných ľudí. Veď ak sa jedná o mestské vozidlo, akceptovateľný by bol s prehľadom 150km dojazd, ale s cenou pod 15k. Lebo 38 je fakt mimo realitu.. Resp.ak chcú predať len tých 500ks,mozno to brat ako zberateľský produkt, ktorého cena časom porastie, ak vydrží aspoň 15rokov 😉

Pridajte komentár