Ferrari predstavilo prvý plug-in hybrid. Predzvesť elektromobilu?

1

Ferrari SF90 Stradale je prvým produkčným plug-in hybridom automobilky z Maranella. Čo skrýva pod kapotou?

Ferrari si dalo pri príležitosti 90. výročia značky veľmi zaujímavý darček. Podľa vlastných slov ním je „prvý produkčný plug-in hybridný model“, ktorý má byť zároveň ich prvým superšportom vhodným aj na bežné cesty, a to zrejme aj vďaka elektrifikovanej pohonnej jednotke.

3 elektromotory

Pod „kapotou“ Ferrari SF90 Stradale nájdeme benzínový motor (4.0 l, V8) s výkonom 780 konských síl, ako aj 3 elektromotory s celkovým výkonom 162 kW. A to aj vzhľadom na hmotnosť 1 570 kg určite postačí na svižnú čisto elektrickú jazdu až do rýchlosti 135 km/h.

Elektrických kilometrov však nie je nazvyš. Li-Ion batéria s kapacitou 7,9 kWh totiž dokáže zabezpečiť elektrický dojazd len 25 km. Je ju však možné nabíjať nielen prostredníctvom nabíjacích staníc či zásuvky, ale aj regeneratívnym brzdením a spaľovacím motorom.

Dva nezávislé elektromotory poháňajú prednú nápravu vozidla, ten tretí je umiestnený vzadu medzi spaľovacím motorom a prevodkou. Vďaka tomu disponuje novinka pohonom 4×4, čo by malo zabezpečiť lepšiu trakciu. To sa zrejme prejavilo aj na výbornej akcelerácii, keďže vozidlo zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,5 s a z 0 na 200 km/h za 6,7 s. Maximálna rýchlosť sa pritom zastaví na 340 km/h.

Prešprintuje Teslu Model S?

Budeme tak veľmi zvedaví, či dokáže Ferrari SF90 Stradale pokoriť v šprinte elektrický sedan Tesla Model S Performance s Ludicrous Mode, ktorý podľa výrobcu zrýchli z 0 na 60 mph (97 km/h) za 2,4 s, resp. z 0 na 100 km/h za 2,6 s.

Na chystanú Teslu Roadster 2 so zrýchlením z 0 na 100 km/h za 2,1 si však bude musieť Ferrari zrejme pripraviť plne elektrický superšport. Roadster má pritom dostať ešte výkonnejšiu verziu, ktorá by mohla pokoriť 60 mph (97 km/h) už za 1,56 s.

Dočkáme sa z Maranella aj elektromobilu?

Niekdajší šéf Ferrari Sergio Marchionne začiatkom minulého roka povedal„Ak má byť postavený prvý elektrický superšport, tak potom prvý bude od Ferrari. Ľudia sa divia, čo urobila Tesla so superautami. Nechcem degradovať prácu Elona Muska, ale myslím si, že je to na nás…“

Nuž, sme zvedaví, kedy a či vlastne vôbec sa dočkáme plne elektrického Ferrari. Nové emisné normy a ciele EÚ by však mohli taliansku automobilku v podstate donútiť k elektromobilu či elektromobilom. „Prvá“ s najväčšou pravdepodobnosťou ale nebude (viď Tesla Roadster 2, Rimac C_Two, Pininfarina Battista…).

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Ferrari

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nová doba! Ferrari potvrdilo hybridné SUV „Purosangue“
Monopost F1 vs. Tesla Roadster 2, plus fotografia kufra
Ferrari ide naháňať Teslu. Chce byť 1. automobilkou s elektrickým superšportom

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Možno myslia prvý sériový superšport…, rimac a pininfarina sú kusovky a tesla roadster sa ešte nevyrába, to by teoreticky stihli…

Pridajte komentár