FF 91 prichádza na trh po obrovských problémoch za obrovskú cenu

2

Americký e-mobility startup s čínskym pozadím, Faraday Future, bol už viackrát na pokraji krachu. Aktuálne sa však môže zdať, že sa mu napokon predsa len podarí uviesť na trh svoj prvý elektromobil – veľký futuristický crossover Faraday Future FF 91 s obrovským výkonom, 11 displejmi či plejádou technológií, ktorý je podľa výrobcu „všestranným aiHyperautom“.

O elektrickom crossoveri Faraday Future FF 91 od ambiciózneho amerického startupu sme písali už pred 6 a pol rokom. A to s tým, že na trh by sa mal dostať v roku 2018. Startup tak ide v stopách Tesly, aspoň čo sa týka „Muskovej časovej konštanty“. V prípade spoločnosti Faraday Future však boli za oneskorením hlavne existenčné problémy.

Spoločnosť Faraday Future aktuálne zverejnila tlačovú správu, v ktorej uvádza, že uvádza na trh svoj prvý elektromobil Faraday Future FF 91. Avšak už vo „verzii 2.0“, keďže vďaka mnohým odkladom a dodatočnému času na vývoj má byť model po viacerých stránkach novým vozidlom.

Platforma „6×4“ na báze kremíka

Zmien sa dočkala aj platforma „na báze kremíka“, ktorú teraz výrobca nazýva FF aiHyper 6×4 Architecture 2.0. „6×4“ má pritom odkazovať na 6 technologických platforiem „FF OpenApp“, „FF aiOS 2“, „FF aiHW 2.0“, „FF Mechanical“, „FF Cloud“ a „FF AI“ a 4 technologické systémy sú „Magic All-In-One“, „Hyper Multi-Vectoring“, „3rd aiSpace“ a „FF aiDriving“.

Napr. systém Magic All-In-One má zabezpezpečiť, že model Faraday Future FF 91 2.0 sa môže podľa potreby správať ako hyperauto, sedan či SUV. Spoločnosť tiež trvdí, že získala 660 globálnych patentov, čím sa stala lídrom medzi globálnymi technologickými startupmi.

Známe špecifikácie

Elektromobil FF 91 je naozaj veľkým vozidlom, čo potvrdzujú rozmery 5 250 x 2 283 x 1 598 mm (dĺžka x šírka x výška) a rázvor 3 200 mm. A veľký je aj jeho výkon. Tri motory a výkon 783 kW sú veľmi podobnou konfiguráciou ako v prípade Tesly Model S Plaid. Faraday však na rozdiel od Tesly prezradil aj max. výstupný krútiaci moment, a to šialených 1 977 Nm. Vďaka tomu FF 91 zrýchli z 0 na 60 mph (97 km/h) za 2,27 s.

Batéria s kapacitou 142 kWh zas zabezpečí dojazd 613 km podľa „prísneho“ amerického cyklu EPA. Informácie ohľadom nabíjania či typu batérie spoločnosť Faraday Future aktuálne nezverejnila.

faraday future ff 91

Zdroj: Faraday Future

Displejové orgie

Vieme však, že v interiéri modelu FF 91 nájdeme až 11 displejov s celkovou uhlopriečkou viac ako 100 palcov, čo je vyše 2,5 metra. Startup tiež tvrdí, že ich novinka ponúka najrýchlejšiu komunikačnú sieť v rámci vozidla na svete. A to vďaka 10G Ethernetu. Samozrejmosťou majú byť bezdrôtové softvérové aktualizácie (OTA).

Prví záujemcovia o model Faraday Future FF 91 2.0 si budú musieť siahnuť hlboko do vrecka už v rámci prvej z troch fáz objednávky. Musia totiž uhradiť platbu/zálohu v plnej výške za úvodnú limitovanú edíciu FF 91 2.0 Futurist Alliance (300 ks). A to 309 000 $ (cca 290 000 €), zrejme bez DPH. „Prvá fáza dodávok“ pre „prvých expertov z priemyslu“ sa má začať dnes.

faraday future ff 91

Zdroj: Faraday Future

Zdroj: Faraday Future

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Čínske HiPhi predstavilo svoj druhý „hi-tech“ elektromobil s cenou až 128 000 €
„Sci-fi“ elektro-dodávka od Canoo má byť „najlacnejšou“ svojho druhu
Výrobca solárneho elektromobilu Lightyear 0 s dojazdom až 1 000 km oznámil bankrot

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Kde sa to dá kúpiť? Beriem hneď dva, lebo za chvíľu nebudú :-).
    Keď ma v tom „televíznom štúdiu“ chytia policajti s mobilom v ruke tiež zapatím pokutu?

Pridajte komentár