Facebook si dal patentovať záhadný robotický elektromobil

0

Vyzerá to tak, že ďalší technologický gigant, tentokrát Facebook, sa chystá preraziť v oblasti elektromobility. Dal si totiž patentovať záhadný 2-kolesový robotický elektromobil. Čo je to za vozidlo a na čo by mohlo slúžiť?

Spoločnosti ako Amazon (podiel v Rivian), Dyson a pravdepodobne aj Apple pracujú, či už samostatne, alebo z pozície investora, na elektrických automobiloch. A do oblasti elektromobility sa zrejme chystá vstúpiť aj Facebook. Pripravuje však podstatne jednoduchší, avšak po technologickej stránke rozhodne zaujímavý elektromobil.

Jeho patent podľa Electrek naznačuje, že vyvíjaný elektromobil má dve samostatne poháňané kolesá. Riadiť by malo byť možné jedno aj obe kolesá naraz. Systém pritom umožňuje ich natáčanie v rozsahu 360 stupňov.

Facebook elektromobil“ je vybavený kotúčovými brzdami, pričom rotory a strmene sú integrované do kolesa. Vozidlo tiež disponuje samo-vyvažovacím systémom, ktorý obsahuje senzory monitorujúce parametre jazdy.

Čo to je a na čo to je?

Konkrétny typ vozidla, ako aj jeho využitie je nateraz zdá sa záhadou. Samotný Facebook spomína v rámci patentu, že ide o „robotický motocykel“. Špecialista na 2-kolesové elektromobily z portálu Electrek hovorí, že 360 stupňové riadenie a malé kolesá podľa nebo naznačujú, že nepôjde o rýchle vozidlo. To by mohlo byť pritom schopné bočného pohybu, čo by značne uľahčilo jeho parkovanie.

Niet tak zrejme pochýb o jeho mestskom určení. Uplatniť by sa pritom mohlo v rámci mobilitných služieb zdieľaných vozidiel. Navyše technologické firmy a automobilky skupujú startupy, ktoré vyrábajú elektrické skútre a kolobežky pre trh s mikromobilitou.

Takže toto vozidlo, ktoré by mohlo byť napríklad nízko-rýchlostným elektrickým motocyklom či skútrom, alebo bezpečnejšou verziu kolobežky či skateboardu, by mohlo slúžiť v rámci služby zdieľaných vozidiel spoločnosti Facebook. Taktiež môže ísť o produkt určený bežným koncovým zákazníkom, ale aj o OEM produkt či vozidlo na prepravu tovaru.

Nuž, na „rozuzlenie“ záhady okolo „Facebook elektromobilu“ si budeme musieť počkať, pričom budeme tiež dúfať, že vozidlo neostane len na papieri.

Zdroj titulnej fotografie: Facebook cez Electrek

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Výrobca vysávačov Dyson potvrdil produkciu elektromobilov. Čo o nich vieme?
Apple ukradol Tesle šéfa pre elektrický pohon. Vyvíja „super-elektromobil“?
Škoda predstavila kríženca elektrobicykla a elektromotorky

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár